Polonyalı rektörden kriz yorumu -Vistula Üniversitesi Rektörü Prof. Rybinski: -"Bölgenin…

  • Yazı boyutu
Polonyalı rektörden kriz yorumu
  -Vistula Üniversitesi Rektörü Prof. Rybinski:
  -"Bölgenin…

Polonyalı rektörden kriz yorumu -Vistula Üniversitesi Rektörü Prof. Rybinski: -"Bölgenin (Avrupa) geleceği parlak görünmüyor" -"Avrupalı liderler için Türk politikacıların, Türk Başbakanı'nın örnek olmasını isterdim"

Polonya'daki Vistula Üniversitesi Rektörü Prof. Krzysztof Rybinski, krizle mücadele eden Avrupa'nın geleceğinin pek parlak görünmediğini söyledi.
     Rybinski, Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırım Ajansı'nın daveti üzerine bu ülkede bulunan Türk gazetecileri makamında kabul etti.
     Ekonomi alanında uzman olan Rybinski, Avro krizine ilişkin bir soruya karşılık Avrupalı liderlerin krizi yönetirken çok yanlış yaptıklarını belirtti.
     Bankaların ABD ve Avrupa Merkez Bankası'nın bastığı paraları çözüm için değil, kendileri için kullandığını ifade eden Rybinski, "Avrupa'nın ekonomik gelişimi düşük bir seviyede. Avrupa Merkez Bankası daha çok para basarsa bu, ekonominin gelişmesi anlamına gelmeyecek. Sadece kendi işlerini görecekler. O yüzden bölgenin geleceği parlak görünmüyor" dedi.
     Ülkelerin borç seviyelerinin yüksek olmasının Avrupa için asıl sorun olduğunu kaydeden Rybinski, bugüne kadar yapılanların sorunun çözümüne katkıda bulunmadığını söyledi.
    
     -"Türk politikacılar Avrupalılara örnek olmalı"-
    
     Türkiye ekonomisinin döneminde gösterdiği olumlu performans hatırlatılarak, bu başarının Avrupa'ya örnek olup olamayacağını da değerlendiren Rybinski, şunları kaydetti:
     "Türkiye ile Avro Bölgesi arasında bir tane büyük fark var. Sizin politikacılarınız gayet güçlü ve ülkeyi geliştirmeyi düşünüyorlar. Güçlü bir ekonomi ve güçlü bir devlet kurmaya çalışıyorlar. Avrupa bölgesinde ise sorumsuz bir sürü insan var. Onlar gelecek seçimlerde nasıl oy kazanacaklarını düşünüyorlar. Avrupalı liderler için Türk politikacıların, Türk Başbakanı'nın örnek olmasını isterdim."
     Türk bankalarının 2001 krizinden ders almalarının Avrupalı bankalara örnek olup olamayacağına ilişkin bir soru üzerine Rybinski, hem Türkiye hem de Polonya'nın bankacılık sistemlerinin güçlü olduğunu belirtti.
     Bankaların denetlemesinin işlerin daha da kötüye gitmesini engellediğini kaydeden Rybinski, "Avrupa bankaları adına böyle bir gözetim olmadığı için söz konusu bankalar çok yanlış kararlar aldılar" dedi.
     Polonya'nın önümüzdeki dönemde Avro'ya geçip geçmeyeceğine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Rybinski, ülkenin yakın bir gelecekte Avro para birimine dahil olmayacağını dile getirdi.
     Avro'yu yıkılmak üzere olan bir eve benzeten Rybinski, "O eve girmek tehlikeli olabilir. Bu ev yeniden ayağa kalkınca o zaman Euro bölgesine girmeyi yeniden düşünürüz" diye konuştu.
     Rybinski, Avro para birimine katılımın 2020'den önce olamayacağını tahmin ettiğini de söyledi.
    
     -"Türkiye AB'ye hazır"-
    
     Türkiye'nin AB'ye katılımının Birliğe ne gibi katkılar sağlayacağına dair görüşlerini de paylaşan Rybinski, geçen yıl katıldığı birkaç üniversite toplantısında Türkiye'nin AB'ye girip girmemesi gerektiği konularının tartışıldığını söyledi.
     Söz konusu toplantılarda "Türkiye hazırdır, Avrupa hazır değildir" şeklinde bir sonucun ortaya çıktığını anlatan Rybinski, Avrupa'daki sorunlar nedeniyle Türkiye'nin AB'ye entegrasyonunun şimdilik mümkün görünmediğini ifade etti.
     Türkiye'nin üyeliğinin ekonomik anlamda AB'ye mutlaka katkı sağlayacağını kaydeden Rybinski, taraflar arasındaki gümrüksüz ticaretin çok faydalı olacağını belirtti.
     Avrupa'da, Birliğin gelişmesine sıcak bakmayan partilerin son dönemlerde ön plana çıktığını kaydeden Rybinski, birçok ülkede göçmenlere karşı olan tutumların varlığına dikkati çekti.
     Rybinski, Avrupa'da resmi görüş olarak Türkiye'nin üye olmasının göçmen sayısını artıracağı dile getirilse de kendisinin, bazı AB ülkelerinin Türk girişimcisinin potansiyelinden korktuğu için üyeliğe sıcak bakmadığına inandığını sözlerine ekledi.
    
     -Varşova Borsası'na ziyaret-
    
     Bu arada geziye katılan gazeteciler, Varşova Borsası'nı da ziyaret ederken, halka ilişkiler yetkilileri Borsa'nın işlem hacmi ve gelişimi hakkında bilgi verdi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir