Polonyalı bakan yardımcısından Türk yatırımcısına övgü -Polonya Ekonomi Bakan Yardımcısı…

  • Yazı boyutu
Polonyalı bakan yardımcısından Türk yatırımcısına övgü
  -Polonya Ekonomi Bakan Yardımcısı…

Polonyalı bakan yardımcısından Türk yatırımcısına övgü -Polonya Ekonomi Bakan Yardımcısı Henclewska: -"Türk yatırımcılar yaptıkları iş konusunda ödeme garantisi verebiliyorlar"

Polonya Ekonomi Bakan Yardımcısı Grazyna Henclewska, Türk yatırımcılarını güvenilir bulduklarını belirterek, "Türk yatırımcılar yaptıkları iş konusunda ödeme garantisi verebiliyorlar" dedi.
     Henclewska, Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırım Ajansı'nın (PAlilZ) davetlisi olarak bu ülkede bulunan Türk gazetecileri bakanlık binasında kabul etti.
     Polonya ve Türkiye ilişkilerini ticaret ve yatırım açısından değerlendirmek gerektiğini anlatan Henclewska, "Polonyalı ve Türk yatırımcıların birlikte iş yapmalarını bekliyorum. Türkiye Polonya için çok önemli bir ülke" diye konuştu.
     Türk yatırımcılarını güvenilir bulduklarını da ifade eden Henclewska, "Türk yatırımcılar yaptıkları iş konusunda ödeme garantisi verebiliyorlar. AVM yatırımlarında bunu görebilirsiniz. Her zaman ödeme garantisi veriyorlar" değerlendirmesinde bulundu.
     Avrupa'daki krizin Polonya'yı korkutup korkutmadığı sorusu üzerine de Henclewska, krizden korkmadıklarını ancak ihracatlarının krizden olumsuz etkilendiğini dile getirdi.
     Kriz döneminde yatırımcıların akıllı davrandıklarını da belirten Henclewska, "Yatırımcılar ekonomik planlarını krize göre uygulamaya başladılar" ifadesini kullandı.
     Türkiye'nin AB'ye girmesini desteklediklerini de dile getiren Henclewska, Türkiye'nin AB'ye girmesinin iki taraf açısından da faydalı olacağına inandığını sözlerine ekledi.
    
     -Enflasyonda düşüş beklentisi-
    
     Bu arada, görüşmede Polonya ekonomisine ilişkin bir sunum yapıldı.
     Polonya'nın yüzölçümü bakımından Avrupa'nın 9. büyük ülkesi olduğu belirtilen sunumda, ülkenin 2011'de yüzde 4,3 büyüdüğü, kişi başına düşen milli gelirin de 15 bin 300 avroya ulaştığı kaydedildi.
     Bu yılın 7 ayında enflasyon oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 civarında azaldığı ifade edilen sunumda, yıl sonunda enflasyonun yüzde 3,7 seviyelerine düşmesinin beklendiği ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir