Polonya'dan enerjide işbirliği çağrısı -Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Stelmach:…

  • Yazı boyutu
Polonya'dan enerjide işbirliği çağrısı
  -Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Stelmach:…

Polonya'dan enerjide işbirliği çağrısı -Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Stelmach: -"Polonya'da kaya gazı (şeyl) üretimi üzerine araştırmalar güvenli bir şekilde sürüyor. Önümüzdeki 3 yılın ardından bu gazı üretme imkanımız olacak" -"Polonya üretici durumuna geçerse bu durum iki ülke arasında işbirliği potansiyeli doğuracak. Enerji konusunda diyalog kurmaya hazırız"

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Beata Stelmach, 3 yıl içinde enerji konusunda dışa bağımlılığı azaltmak adına kaya gazı üreteceklerini belirterek, "Polonya üretici durumuna geçerse bu durum iki ülke arasında işbirliği potansiyeli doğuracak. Enerji konusunda diyalog kurmaya hazırız" dedi.
     Polonya Enformasyon ve Yabancı Yatırım Ajansı'nın (PAlilZ) davetlisi olarak bu ülkede bulunan Türk gazetecileri, Dışişleri Bakanlığı'nda kabul eden Stelmach, 2014 yılının, Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600'üncü yılı olduğunu hatırlatarak, bu dönemde hem siyasi hem de kültürel temaslarda bulunacaklarını söyledi.
     İki ülkenin ekonomik yapılarının güçlü olduğuna dikkati çeken Stelmach, bu gücün işbirliğine dönüşmesi gerektiğini belirtti.
     Küresel krizi başarıyla atlatan ülkelerin birbirlerine destek olmasının önemine değinen Stelmach, "KOBİ sektöründe zaten işbirliğimiz var. Diğer bazı sektörlerde de potansiyel bir güç var. Bunlardan bir tanesi enerji sektörü" diye konuştu.
    
     -Enerji için diyalog çağrısı-
    
     Polonya ve Avrupa'nın tamamının enerji güvenliği üzerine düşünülmesi gerektiğini dile getiren Stelmach, şöyle devam etti:
     "Polonya'da kaya gazı (şeyl) üretimi üzerine araştırmalar güvenli bir şekilde sürüyor. Önümüzdeki 3 yılın ardından bu gazı üretme imkanımız olacak. Bu, çok önemli. Polonya'da tükettiğimiz gazın 3'te 2'sini ithal ediyoruz. Bu da enerji güvenliği konusunu ön plana çıkarıyor. Eğer üretici pozisyonuna geçersek o zaman bu konuda bağımlı olmayız. Bu durum, Türk enerji piyasasının durumuna benziyor. Polonya'nın enerji konusunda bağımsız olma imkanı doğdu. Polonya, üretici durumuna geçerse, bu durum iki ülke arasında işbirliği potansiyeli doğuracak. Enerji konusunda diyalog kurmaya hazırız. Bu konuları görüşmek iki taraf için de faydalı olur."
    
     -"Vize zorlayıcı olmamalı"-
    
     Önümüzdeki hafta Polonya'nın Sopot şehrinde "Yeni Fikir Forumu" etkinliği de düzenleyeceklerini bildiren Stelmach, foruma Avrupa genelinden yaklaşık bin kişinin katılacağını belirtti.
     Stelmach, forumun bu seneki ortağının Türkiye olduğunu ifade ederek, foruma Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'in de aralarında bulunduğu çok sayıda Türk iş adamının katılmasının beklendiğini söyledi.
     Dışişleri Bakanlığı olarak forum kapsamındaki etkinliklere ev sahipliği yapacaklarını anlatan Stelmach, "Şahsım ve Dışişleri Bakanlığı olarak Polonya-Türkiye ilişkilerine karşı çok ilgiliyiz. Ekonomik ilişkilerin destekleyicisiyiz" dedi.
     Türk iş adamlarının yurt dışı seyahatlerinde zaman zaman vize sıkıntı yaşadığının hatırlatılması üzerine de Stelmach, "vize uygulamasının iş adamları için zorlayıcı boyutlarda olmaması" gerektiğine dikkati çekti.
    
     -Polonya İş Konseyi ile görüşme-
    
     Bu arada Türk gazeteciler ziyaret kapsamında Polonya İş Konseyi yetkilileri ile de bir araya geldi.
     Konsey üyesi Jacek Olechowski, ana hedeflerinin Türkiye'ye hammadde satmak veya Türkiye'den hammadde satın almak olmadığını, ticari ilişkilerde artı değer ortaya çıkması olduğunu söyledi.
     Konseyin Baş Ekonomisti Janusz Jankowiak da Polonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin düşük seviyelerde seyrettiğini kaydetti.
     Polonya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski de iki ülke iş adamlarının 3'üncü ülkelerde ortak iş yapabileceğini belirterek, "Türk ve Polonyalı firmalara bunu öneriyoruz. Yakın Doğu ve Afrika'yı Polonyalılar tanımıyor. Polonyalılara bu ülkelerde Türk firmalarla, Türk firmalarına da Baltık ülkelerinde Polonyalı firmalarla iş yapmayı öneriyoruz" dedi.
     Nowakowski ayrıca, 2014'ün Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600'üncü yılı olması nedeniyle hatıra para bastırılması için Polonya Merkez Bankası'na başvurduklarını ve 45 dakikalık bir film yapılacağını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir