Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tabanca'dan "altın" açıklaması: -"Gümrük yetkilileri…

  • Yazı boyutu
Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tabanca'dan "altın" açıklaması:
  -"Gümrük yetkilileri…

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tabanca'dan "altın" açıklaması: -"Gümrük yetkilileri tarafından ele geçirildiği söylenen altın, iddia edildiği gibi 'kaçak' değil, kayıtlı ve faturalı bir mal olup, İstanbul Altın Rafinerisi'nden satın alınmıştır. Haberde belirtildiği gibi altının miktarı 1,3 ton olmayıp, 190 kilogramdır"

Polimeks İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, bugün bir gazetede yer alan ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan ihraç edilmek istenen şirkete ait bir miktar altın ele geçirildiği şeklindeki iddialara ilişkin açıklama yaptı.
     Tabanca, bugün bir gazetede yayınlanan, "Altına Baskın" haberinin kendilerini derinden üzdüğünü belirtti.
     Polimeks İnşaat'ın 16 bin çalışanıyla faaliyet gösteren, yurt içi ve yurt dışında devam eden toplam 7 milyar dolar tutarında iş hacmine sahip, son 5 yıllık toplam ihracatı 1,5 milyar dolara ulaşmış bir şirket olduğunu kaydeden Tabanca, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketleri sıralamasında 56. sırada yer alan Polimeks İnşaat'ın aylık ortalama bin 200 adet TIR inşaat malzemesi ihracatı yaptığını vurguladı.
     Tabanca, şunları ifade etti:
     "İmza attığı başarılı projelerle Türkiye'yi yurt dışında başarıyla temsil eden, her yıl ihracat rekorları kırarak ülke ekonomisine katkıda bulunan, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan şirketlerinden birisi olarak, bu tarz küçük hesaplar peşinde olmayacağımız aşikardır. 18 yıllık şirket tarihi boyunca tüm paydaşlarıyla ilişkilerinde etik değerlere bağlı kalmaya büyük özen gösteren Polimeks İnşaat, paydaşlarının ve kamuoyunun bu konudaki hassasiyetini anlamaktadır."
     Polimeks İnşaat olarak, kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi zorunlu gördüklerine işaret eden Tabanca, 22 Şubat'ta yurt dışına gerçekleştirecekleri sevkıyat kapsamında 21 Şubat Perşembe günü, Sabiha Gökçen Havalimanı'na transfer edilen malzeme kalemleri içerisinde lavabo, batarya, bitki, mermer gibi inşaatlarda kullanılan her türlü malzemenin yer aldığını dile getirdi.
    
     -"Altın iddia edildiği gibi 'kaçak' değil, kayıtlı ve faturalı"-
    
     Tabanca, şunları kaydetti:
     "İhraç edilmek istenen altının kullanım amacı, uluslararası ambargonun etkilediği ülkelerden bankalar vasıtası ile ödeme yapılamayan inşaat malzemelerinin temini maksadı ile ihraç edilmek istenmesidir.
     Gümrük yetkilileri tarafından ele geçirildiği söylenen altın, iddia edildiği gibi 'kaçak' değil, kayıtlı ve faturalı bir mal olup, İstanbul Altın Rafinerisi'nden satın alınmıştır. Haberde belirtildiği gibi altının miktarı 1,3 ton olmayıp, 190 kilogramdır. Altının yurt dışına çıkarılması, Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu gereğince tamamen serbesttir. Ayrıca altının ihracında herhangi bir gümrük vergisi yoktur.
     Yaşanan olay, ihraç işlemleri sırasında sehven yapılan zamanlama ve prosedürel hatanın yetkililere anlatılamamasından kaynaklı bir durumdur. Altını çizmek isteriz ki, bu bildirim eksikliğinden dolayı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir kaybı olmadığı gibi, Polimeks İnşaat'ın da bir kazancı söz konusu değildir.
     Söz konusu olay, iddia edildiği gibi Kaçakçılık Kanunu ve Mevzuatı kapsamında değerlendirilecek bir konu değildir. Mevzuatla ilgili bir hata yaşayan her şirketin başına gelebilecek bir hatadır."
    
    
    

Bu haberi 403 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir