PLI Başkanı Stanislas Auber: "Türkiye'deki liderliğinin verdiği sorumlulukla geçtiğimiz 5 sene…

  • Yazı boyutu
PLI Başkanı Stanislas Auber:
     "Türkiye'deki liderliğinin verdiği sorumlulukla geçtiğimiz 5 sene…

PLI Başkanı Stanislas Auber: "Türkiye'deki liderliğinin verdiği sorumlulukla geçtiğimiz 5 sene içinde pazarı 3 kat büyüten yatırımlar yaptık. Önümüzdeki 5 senede de yatırımlara aynı hızda devam edeceğiz" -"Türkiye, 2011 yılında dünyanın en hızlı büyüyen buzlu çay pazarı"

PLI şirketinin Başkanı Stanislas Auber, Türkiye'de 5 sene içinde pazarı 3 kat büyüten yatırımlar yaptıklarını, gelecek 5 senede de yatırımlara aynı hızla devam edeceklerini belirtti.
     Türkiye'de ve dünyada Lipton Ice Tea'nin üretim ve pazarlamasını yürüten, PepsiCo ve Unilever ortaklığı ile kurulan PLI şirketinin Başkanı Stanislas Auber, buzlu çay pazarını değerlendirmek üzere İstanbul'da düzenlenen basın toplantısında Türkiye'nin 2011 yılında dünyanın en hızlı büyüyen buzlu çay pazarı olduğunu söyledi.
     Auber, PLI Doğu Avrupa Bölgesi Başkanı Paul Andersen ile PepsiCo İçecek Türkiye Pazarlama Direktörü Deniz Aktürk Erdem'in de katılımıyla düzenlenen toplantıda, Lipton Ice Tea'nin Türkiye ve Avrupa'da lider, dünyada ise ciro anlamındaki lider buzlu çay markası olduğunu ifade etti.
     Lipton'un çaydaki uzmanlığının yanına PepsiCo'nun dağıtımdaki hakimiyeti ve içecek pazarındaki uzmanlığının eklenmesi ile 2004 yılında kurulduğunu söyleyen PLI şirket Başkanı Auber, Lipton Ice Tea'nin bugün dünyanın 65 ülkesine ulaştığını ve Türkiye'nin bu sıralamada hacim olarak 6. ve en hızlı büyüyen pazar olduğunu söyledi.
     Son senelerde buzlu çay pazarının toplam içecek pazarı üzerinde büyüdüğünü kaydeden Auber, dünyada halen 3 milyar kişinin buzlu çay ile tanışmadığını ve Lipton Ice Tea'nin önünde çok büyük bir potansiyel olduğunu belirtti.
     Buzlu çayın kişi başına 33 litre ile en çok Japonya'da tüketildiğini belirten Auber, "Türkiye'nin de dahil olduğu Doğu Avrupa'da bu rakam 6 litre, Türkiye'de ise 1 litre. Buzlu çayın, normal çayın tüm iyi özelliklerini içinde barındırmasından dolayı son derece sağlıklı ve doğal bir içecek ve benzersiz serinletme özelliği ile Lipton Ice Tea'nin Avrupa'da sudan sonra susuzluğu geçirmek için tercih edilen birinci içecek durumundadır" diye konuştu.
     Lipton Ice Tea'nin Avrupa'nın lider buzlu çay markası olduğunu söyleyen Auber, "Türkiye, 2011 yılında Lipton Ice Tea pazarları arasında en yüksek büyümeyi getiren ülke ve uyguladığı programlar ile tüm dünyaya örnek olarak gösteriliyor" dedi.
     Lipton Ice Tea'nin Türkiye'deki performansına değinen PepsiCo İçecek Türkiye Pazarlama Müdürü Deniz Aktürk Erdem, "Lipton Ice Tea markası, Türkiye'deki en yakın rakibinin 3 katı pazar payına sahip. Türkiye'de 2011 yılında buzlu çay pazarı yüzde 43 büyüdü. Bu büyümenin yaklaşık yüzde 70'i Lipton Ice Tea'den geldi" dedi.
     Dünyadaki Lipton Ice Tea pazarlarının aksine Türkiye'de uyguladıkları yerel reklam kampanyalarıyla bu başarılı büyümeyi yakaladıklarını kaydeden ve hayata geçirdikleri "Türkiye'yi Sarıya Boya" kampanyası ile bugüne kadar 3 milyon kişiye tadım yaptıklarını söyleyen Erdem, Lipton Ice Tea'nin Türkiye'de her 2 noktadan birinde satıldığını kaydetti.
    
     - "Türkiye inovasyon konusunda da dünyaya öncü"
    
     Türkiye'nin inovasyon konusunda da dünyaya öncülük ettiğini belirten Erdem, "Dünyadaki ilk Kırmızı Elma aromalı Ice Tea, Türkiye'de geliştirildi. Lipton Ice Tea'nin Türkiye'deki liderliğinin verdiği sorumlulukla geçtiğimiz 5 sene içinde pazarı 3 kat büyüten yatırımlar yaptık. Önümüzdeki 5 senede de yatırımlara aynı hızda devam edeceğiz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir