Plastik sektörü büyümesini sürdürüyor -PAGEV raporuna göre, hammadde dahil plastik ve mamulleri…

  • Yazı boyutu
Plastik sektörü büyümesini sürdürüyor
  -PAGEV raporuna göre, hammadde dahil plastik ve mamulleri…

Plastik sektörü büyümesini sürdürüyor -PAGEV raporuna göre, hammadde dahil plastik ve mamulleri ihracatı, 2012 yılında 2011'e kıyasla yüzde 9,5 artarak, 5 milyar 16 milyon dolara yükseldi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından hazırlanan 2012 yılı değerlendirme raporuna göre, hammadde dahil plastik ve mamulleri ihracatı, 2012 yılında 2011'e kıyasla yüzde 9,5 artarak, 5 milyar 16 milyon dolara yükseldi.
     PAGEV raporuna göre, sektör üretimi ve ihracatı ile yükseliş trendini sürdürüyor. Hammadde dahil plastik ve mamulleri ihracatı, 2012 yılında 2011'e kıyasla yüzde 9,5 artarak 5 milyar 16 milyon dolara yükseldi. Plastik sektörünün direkt ve otomotiv, beyaz eşya, inşaat sektörleri aracılığıyla yaptığı toplam ihracat 11 milyar doları aştı. Kimya sektörünün en önemli ihracat kalemlerinden biri olan plastikler, kimya ihracatında yüzde 25 pay ile ikinci sıradaki yerini korudu.
     Geçen yıl plastik sektörünün en çok ihracat yaptığı ülke Irak olurken; Irak'ı Rusya, Almanya, Azerbaycan, İngiltere, İran, Fransa, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan takip etti. 2012 yılını üretimde de artışla kapatan plastik sektörü, üretimini 2011'e göre yüzde 5,6 artırdı. Sektörün toplam üretimi 8 milyon tonun üzerine çıktı.
     PAGEV'in yıllık raporuna göre sektörün en önemli sorunu olan hammadde de dışa bağımlılık 2012 yılında da devam etti. Ancak, bir önceki yılla aynı seviyelerde kalan sektörün hammadde ithalatı 9,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Plastik sektörünün hammadde ithalatı gerçekleştirdiği ilk üç ülkeyi Suudi Arabistan, Almanya ve Belçika oluşturdu.
     Plastik sektöründe dikkat çeken önemli bir konu da makine ve teçhizat yatırımının her yıl artış ivmesi göstermesi oldu. 2004 yılında 458 milyon dolar olan makine yatırımı, 2011'de rekor bir yükselişle 885 milyon dolara ulaşmıştı. 2012 yılında bir miktar gerileme gösteren makine yatırımı yılı 785 milyon dolar ile kapattı. Sektörün 2004 yılından bugüne kadar yaptığı makina yatırımı yüzde 71,4 oranında bir artış gösterdi.
    
     -"KDV oranının düşürülmesini istiyoruz"-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, Türk plastik sektörünün, büyümesini sürdürdüğünü ve ihracatını her yıl artırmayı başardığını belirterek, şunları kaydetti:
     "2016 yılına kadar Avrupa liderliğini hedefliyoruz. 2012 yılını da büyüme ile kapattık, ancak sektörün büyük sorunları var. Bunların çözümü için PAGEV olarak çalışmalarına devam edeceğiz. İleriye yönelik büyük hedeflerimiz var ancak bu hedeflere ulaşabilmemiz için öncelikle sektörümüzün sorunlarının çözümü gerekiyor. Türk plastik üreticisi için en önemli sorun, hammadde de yüzde 87 oranında ithalata bağımlılık. Yeni yatırımlarla bu sorunun çözülmesi sektörümüzün ilerlemesine olumlu katkılar sağlayacaktır. Ancak yeni yatırımlar uzun vadede hayata geçirilebileceğinden, bu zaman zarfında ithalatın rahatlatılması ve sektörün büyüme hızının da devamlılığı gerekmektedir. Burada değinmek istediğim önemli bir nokta da hammaddedeki gümrük vergilerinin yüksekliği ve uygulanan koruma önlemlerinin sektöre olumsuz yansımalarıdır."
     Plastik sektörünün ikinci sıradaki sorunu olarak enerjiye de dikkat çeken Mehmet Uysal, yeni enerji kaynakları yaratılması, enerjiye yönelik yeni yatırımlar ve enerji maliyetlerinin düşürülmesinin sektöre destek sağlayacağını belirterek, "Her yıl 650 milyon dolar civarında makina yatırımı yapan sektörümüze Leasing'te yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının düşürülmesini istiyoruz. Diğer makinalarda olduğu gibi yüzde 1 olarak uygulanması konusunda Bakanlığımızdan söz aldık ve çalışmaların sonuçlandırılmasını bekliyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir