Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Selçuk Aksoy: -"Yeni geliştirilen plastik ambalaj…

  • Yazı boyutu
Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Selçuk Aksoy:
  -"Yeni geliştirilen plastik ambalaj…

Plastik Sanayicileri Federasyonu Başkanı Selçuk Aksoy: -"Yeni geliştirilen plastik ambalaj ürünleri muadillerine göre çok daha düşük karbon ayak izine sahip ve çevreci ürünler"

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Selçuk Aksoy, gıda ambalajlarında plastik kullanımının yaygınlaştığını; yeni geliştirilen plastik ambalaj ürünlerinin muadillerine göre çok daha düşük karbon ayak izine sahip ve çevreci ürünler olduğunu belirterek, düşük maliyet ve uygun lojistik avantajları sunan plastiklerin günümüzün vazgeçilmez malzemesi olduğunu kaydetti.
     PLASFED, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Domates Salçası ve Domates Püresi Tebliğ Taslağı"nda, domates salçası ve domates püresinin sadece cam ve metal ambalajlarda sunulmasının zorunlu tutulması yoluyla plastik ambalajların yasaklanmasını sağlayan tebliğ ile ilgili bir açıklama yayınladı.
     PLASFED açıklamasında Aksoy, PLASFED'in organizasyonuyla, plastik ambalaj sektörünün önde gelen üreticileri ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla "Türk Gıda Kodeksi Domates Salçası ve Domates Püresi Tebliği Taslağı" ile ilgili ortak görüşlerini içeren bir yazıyı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün bilgisine ilettiklerini aktardı.
     Alternatif olarak önerilen cam ambalajların Avrupa Birliği'nde yasaklanmasının gündemde olduğuna dikkati çeken Aksoy, yenilikçi ambalaj uygulamalarının göz ardı edilmemesi gerektiğini ve yasaklamak yerine tanımlanmış standartlarla yeni ürünlerin kullanımı ve geliştirilmesinin özendirilmesinin, desteklenmesinin önemini vurguladı.
     Açıklamada Aksoy'un şu görüşlerine yer verildi:
     "Türkiye plastik sektöründe bine yakın sektör mensubunun temsilcisi olarak Tebliğ Taslağına ilişkin ortak görüşümüzü Bakanlığa gönderdik. Yazımızda, plastik ambalajların gerek sağlık ve çevreye uygunluk, gerekse maliyet açısından muadillerine göre daha fazla avantaj sunduğuna dikkatlerini çektik. Konuyu ilgili platformlara taşıyarak tartışmaya açacağız."
     Ayrıca açıklamada plastik ambalajın yararlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi:
     "Plastik kaplar, cam ambalajdan çok üstün (çok düşük karbon ayak izi) özelliklere sahiptir ve dünyada cam ambalajın yerini büyük bir hızla plastik ambalaj almaktadır. Cam ambalajlar, can güvenliği açısından AB'de inceleme altında olup yasaklanması düşünülmektedir. Plastik, kendi başına inovasyonlarla diğer alternatif malzemeleri raf ömrü, hijyen, karbon ayak izi konularında üstün özellikleri ile geride bırakmaktadır. Dolayısıyla tebliğ ile plastik ambalajın yasaklanmasından çok, ulaşılmak istenen hedef neyse (raf ömrü, gıda koruyucular vb.) buna odaklanılmalı ve ambalaj üreticilerinin buna uygun ürünleri piyasaya sürmeleri hedeflenmelidir.
     Plastik kapların diğer malzemelere göre üstün özellikleri ve plastikteki yenilikler araştırılmadan, domates salçası ve püresinin ambalajında tüm plastik kapların yasaklanma eğilimi haksız rekabet oluşturmaktadır. Bu durum, Avrupa liginde 3. büyük proses kapasitesine sahip olan, yılda 30 milyar dolara yakın üretim değeri yaratan, dolaylı ve dolaysız 11 milyar dolar ihracat dövizi kazandıran, 250 bin kişiye istihdam sağlayan sektörümüze zarar verecektir. Pastörize işleme uygun 85 dereceye dayanan PET kaplar, 'Oksijen Bağlayıcı Katkılar' sayesinde, ambalaj içindeki oksijenin emilmesini sağlayarak ürünün raf ömrünü uzatan yeni malzemelere, yeni teknolojilere örnek gösterilmektedir. PET şişelerin, 10 yıldır silikon oksit ile iç yüzeylerinin plazma kaplama yöntemiyle kaplanarak oksijen geçirgenliğinin engellenmesi ve uzun yıllardır ketçap ambalajında kullanılan sandviç sistem yöntemiyle katmanlı olarak plastik ambalajın oksijen geçişinin engellenmesi kullanılan teknolojilerdendir."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir