Plastik ambalaj sanayi dış ticaret fazlası verdi

  • Yazı boyutu
Plastik ambalaj sanayi dış ticaret fazlası verdi

Plastik ambalaj sanayi dış ticaret fazlası verdi

Plastik Sanayicileri Federasyonu'nun (PLASFED) Plastik Ambalaj Sektör İzleme Raporuna göre, 2012 yılında plastik ambalajlarda üretim yüzde 2, ihracat yüzde 5, dış ticaret fazlası ise yüzde 26 yükseldi.
     PLASFED Plastik Ambalaj Sektör İzleme Raporuna göre, toplam ambalaj sanayi içinde yüzde 34 paya sahip olan plastik ambalaj sektörünün 10,9 milyar dolar değerinde 2,9 milyon ton üretim yaptığını ortaya koydu. Üretim, 2011'e göre miktar bazında yüzde 7, değer bazında yüzde 2 arttı. Türkiye plastik mamul sanayinin miktar bazında yüzde 40'ı, değer bazında ise yüzde 36'sı plastik ambalajlardan oluşuyor.
     Plastik ambalaj sanayicileri geçen yıl üretim maliyetleri artmasına ve küresel piyasadaki talep yavaşlamasına rağmen ihracatını artırmayı sürdürdü. Sektörün ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 1 milyar 850 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ambalaj sanayicileri 150 ülkeye, 572 bin ton ürün satışı gerçekleştirdi. En fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla, İngiltere, Irak, Almanya, Fransa ve İran oldu.
     Plastik ambalajlarda, 2012 yılında ithalat ise bir önceki yıla göre yüzde 2 artarak 1 milyar 530 milyon dolar oldu. Miktar bazında ithalat bir önceki yıla göre yüzde 7 artarken, en fazla ithalat yapılan ülkeler Almanya, Çin, İtalya, Güney Kore ve Fransa oldu.
     Türkiye'nin az sayıda dış ticaret fazlası veren ürün gruplarından biri olan plastik ambalajlarda, 2012 yılında dış ticaret fazlası bir önceki yıla göre yüzde 26 gibi bir oranda artarak 312 milyon dolara yükseldi.
     Sektör verilerini değerlendiren PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, gelecek dönemde dünya plastik ambalaj sektörünün küreselleşmenin de etkisiyle rekabet koşullarının ağırlaşacağını belirterek, şunları kaydetti:
     "Bu nedenle, küçük ve orta boy plastik ambalaj üreticilerinin giderek daha fazla işbirliğine ihtiyaç duyduğu bir dönem olacaktır. Hatta şirket birleşmelerini tavsiye etme zamanı gelmiştir. Bu dönemde en büyük fırsatı, müşterilerine yeni ürünler geliştiren, daha fazla katma değer sunan imalatçılar bulacaktır. Ayrıca, sektörümüzün yapması gerekenler olduğu kadar, karar vericilerin de hızla yeni bir anlayışla atması gereken adımlar bulunmaktadır. Hammadde ve üretim girdilerinin pahalılığı, yeni yatırımların büyük oranda teşvik dışında bırakılması sorunlarımızın çözümünü bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir