PLASFED, "RPET kullanımı yasağı ülkeye döviz girişini engelliyor"

  • Yazı boyutu
PLASFED, "RPET kullanımı yasağı ülkeye döviz girişini engelliyor"

PLASFED, "RPET kullanımı yasağı ülkeye döviz girişini engelliyor"

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, "Türk Gıda Kodeksi, geri dönüştürülmüş Pet'in (RPET) gıda ambalajında kullanımına müsaade etmediği için ülkemiz önemli ölçüde gelir ve döviz kaybına uğruyor" dedi.
     Aksoy, gıda ambalajı kullanımındaki RPET kullanımı yasağının büyük ölçüde döviz kaybına neden olduğunu belirterek şunları dile getirdi:
     "Örneğin, üyelerimizden Meltem Kimya firması, çok uluslu firmalardan kola şişesi üretimi için sipariş aldı. Siparişi veren çok uluslu firmalar bu şişelerde RPET kullanımını şart koşmaktadır. Ancak, Türk Gıda Kodeksi, RPET'in gıda ambalajında kullanımına müsaade etmediği için Meltem Kimya gibi firmalar bu siparişleri yerine getiremiyor.
     Ülkemiz adına önemli ölçüde gelir ve döviz kaybına neden olan bu duruma çözüm olarak, RPET'in gıdaya temas eden ambalajlarda kullanımı konusunda bir çıkış gerekiyor. Avrupa Birliği üye ülkelerinde esas alınan uygulama, 1994 tarihli 'Waste Packaging EC-94-62' direktiftir."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir