PLASFED, Plastik Sektör Meclisi kurulmasını istiyor -PLASFED Başkanı Aksoy: -"Türkiye plastik…

  • Yazı boyutu
PLASFED, Plastik Sektör Meclisi kurulmasını istiyor
  -PLASFED Başkanı Aksoy:
  -"Türkiye plastik…

PLASFED, Plastik Sektör Meclisi kurulmasını istiyor -PLASFED Başkanı Aksoy: -"Türkiye plastik sektörünün 2023 vizyonu hedefine ulaşabilmesini sağlayacak stratejilerin belirlenmesi ve bu stratejiler paralelinde sektörün sorunlarının çözümüne yönelik önerilerin gerçekleştirilmesi amacıyla, TOBB bünyesinde Plastik Sektör Meclisi kurulmasını talep ediyoruz"

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Selçuk Aksoy, "Türkiye plastik sektörünün 2023 vizyonu hedefine ulaşabilmesini sağlayacak stratejilerin belirlenmesi ve bu stratejiler paralelinde sektörün sorunlarının çözümüne yönelik önerilerin gerçekleştirilmesi amacıyla, TOBB bünyesinde Plastik Sektör Meclisi kurulması" talebinde bulunduklarını bildirdi.
     Aksoy, yazılı açıklamasında, PLASFED olarak TOBB Kimya Sektör Meclisi bünyesinde bulunan plastik sektörünün ayrı bir meclis olarak kurulması amacıyla TOBB'a başvuruda bulunduklarını bildirdi.
     Türkiye plastik sektörünün, AB ülkeleri içinde miktar bazında 3. büyük proses kapasitesiyle, her yıl yüzde 10-15 oranında büyüyerek Avrupa liginde ikinciliğe oynadığını ifade eden Aksoy, plastik sektörünün 14 bin firma ve 250 bin çalışanı ile ekonomi için çok büyük bir güç olduğunu kaydetti.
     Aksoy, başta ambalaj, inşaat, tarım, beyaz eşya, otomotiv, elektronik, tekstil ve medikal sektörleri olmak üzere birçok sektöre ara malı üreten Türk plastik sektörünün hızla büyümesinin yanında sorunlarının da arttığına işaret etti.
     Sektörün sorunlarının ve stratejilerinin daha geniş tabanlı ve sadece sektöre odaklanılarak tartışılabileceği, sektörün tüm oyuncularının içinde yer bulabileceği ayrı bir sektör meclisi oluşturulması ihtiyacı doğduğunu anlatan Aksoy, şunları kaydetti:
     "Sektörümüzün şemsiye örgütü olan PLASFED olarak, Türkiye plastik sektörünün 2023 vizyonu hedefine ulaşabilmesini sağlayacak stratejilerin belirlenmesi ve bu stratejiler paralelinde sektörün sorunlarının çözümüne yönelik önerilerin gerçekleştirilmesi amacıyla, TOBB bünyesinde Plastik Sektör Meclisi kurulmasını talep ediyoruz."
    
     -"Plastik sektörünün, ihracatını en az 17-18 milyar dolara çıkarması gerekiyor"
    
     Kimya sektörünün 2023 yılında 50 milyar dolarlık ihracat yapmasının hedeflendiğini anımsatan Aksoy, "Bu hedefe ulaşılması için toplam ihracatın yüzde 51'ini oluşturan kısmının plastik, kauçuk ve polimerik kompozit sektörlerince gerçekleştirilmesi planlanıyor. Halen 4,5 milyar dolar ihracat yapan plastik sektörünün, kendisine verilen bu hedefe ulaşabilmesi için de 2023 yılında ihracatını en az 17-18 milyar dolara çıkarması gerekiyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir