PLASFED Kauçuk Sektör İzleme Raporu yayımlandı -Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya: -"2023…

  • Yazı boyutu
PLASFED Kauçuk Sektör İzleme Raporu yayımlandı
  -Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya:
  -"2023…

PLASFED Kauçuk Sektör İzleme Raporu yayımlandı -Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya: -"2023 itibariyle en az 10, iyimser tahminle de 13-14 milyar dolar ihracata ulaşabiliriz"

Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya, 2023 itibariyle en az 10, iyimser tahminle de 13-14 milyar dolar ihracata ulaşabileceklerini belirtti.
     Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Kauçuk Sektör İzleme Raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye kauçuk mamul üretiminin 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5 azalarak 510 bin ton olarak gerçekleştiği kaydedildi. Kauçuk mamullerde yerli üretimin 2007 - 2012 arasında yıllık ortalama büyümesinin yüzde 6 düzeyinde olduğu belirtildi.
     Rapora göre, Türkiye'nin dış ticaret fazlası verdiği az sayıda üründen biri olan kauçuk mamullerde ihracatın 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7 azalarak 2 milyar 282 milyon dolara geriledi. Aynı dönemde ihracattaki miktar bazındaki azalma ise yüzde 9 düzeyinde oldu ve 2012 yılında 421 bin ton ürün ihraç edildi.
     Kauçuk mamul ithalatı ise, bir önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 2, değer bazında yüzde 5 artarak, 2012 yılında 244 bin ton ve 1 milyar 681 milyon dolar seviyesine ulaştı.
     Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Kauçuk Derneği Başkanı Nurhan Kaya, Türkiye'de hammadde üretiminin sınırlı olmasının, bazı ürünlerde de hiç olmamasının sektörün toplamda dış ticaret fazlası verememesinin ana nedeni olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:
     "Kauçuk sektörümüz hammaddede mecburen dışa bağımlı ve alım yaptığımız Malezya, Vietnam, Kongo, Singapur ve Tayland gibi ülkelerle zaman zaman sıkıntı yaşayabiliyoruz. Kauçuk sektörü, ülkemizde hızla gelişen, dolaylı ve direkt ihracata ve istihdama çok büyük oranda katkısı olan, teknoloji, bilgi, emek yoğunluklu bir sektör. İhracatın ithalatı karşılama oranında Türkiye ortalaması yüzde 61 seviyesindeyken, yüzde 95 ithal hammadde bağımlılığı olan kauçuk sektöründe yüzde 80 düzeyindedir. Mevcut hammadde bağımlılığımız yüzde 50 seviyesine inebilseydi dış ticaret fazlasına geçerdik."
     Sektörün hammaddede öncelikli ihtiyacının C siyahı ve sentetik kauçuk üretimi olduğunu ifade eden Kaya, bu ihtiyaç karşılandığında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 120 seviyesine geleceğini belirtti.
     Kaya, bu ürünlerin Türkiye'de üretilmesiyle kısa vadede 5 milyar dolarlık ihracat seviyesine gelebileceklerine dikkati çekerek, "İthalatımızda ise 3 milyar dolarlık azalma meydana gelir. 2023 itibariyle en az 10, iyimser tahminle de 13-14 milyar dolar ihracata ulaşabiliriz. Türkiye, enerji kaynaklarının kullanımı açısından sadece koridor değil, başta petrokimya olmak üzere bu kaynaklardan üretim yapan bir ülke de olmalıdır" dedi.
     Raporda, 2011 yılında dünyada toplam kauçuk üretimin 26,1 milyon ton ve kauçuk ihracatının 220 milyar dolar olarak gerçekleştiği, üretimin yüzde 42'sinin doğal, yüzde 58'inin sentetik kauçukta gerçekleştiği ve Türkiye'nin dünya kauçuk ihracatındaki payının yüzde 1,2 olduğu belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir