Ctg Planettek Çevre Ve Arıtma Tekn.a.ş.

  Cumhuriyet Cda.Can Sok.Mert Plaza No:3/1 Kavacık (Beykoz / İstanbul / Türkiye)
  090-216-4256051 090-216-4256053
  H.Necdet Aydogan (Yönetim Kurulu Başkanı, CEO, Genel Müdür)

  Planetdisk

  • Ürün Adı : Planetdisk

  Ürün Hakkında

  PlanetDISK

  -Neden Biyodisk?

  -Dönen Biyolojik Disk seçeneği makul yatırım seviyesi, düşük işletme ve bakım masraflarıyla en iyi teklif olmuştur.
  Buna ilaveten işletmesi kolaydır, sürekli başında durmayı gerektirmemekte ve karmaşık ölçümlere ihtiyaç bırakmamaktadır.”…

  (Overall, the RBC alternative offered the best combination of reasonable capital cost and low operations and maintenance costs. Additionally, it is simple to operate and does not require constant attention or sophisticated instrumentation.)
  http://www.americancityandcounty.com/mag/government_big_solutions_small/

  Aşağıda ise aktif çamur (“Blower, diffuser”) sistemiyle ilgili bir kongreden notlar bulacaksınız.

  …paket tesislerde, … havalandırma tankından ve çökeltme tankındaki sudan örnek alınarak çamur miktarına bakılmalı ve fazla aktif çamurun tahliyesine karar verilmelidir.

  … yaşanan işletme sorunlarının çoğunun insan kaynaklı olduğunu unutmamak gerekir. Tesis, hiçbir zaman kendi haline terk edilmemeli, … hava körüğü ve pompaların çalışması kontrol edilmeli, havalandırma havuzu ve çıkış suyunun durumu gözlenmeli...
  http://www.kongre.org/makina/CevreEnerji/11/teblig/11.htm

  Nasıl Çalışır?

  1- PlanetDISK® sisteminin en önemli özelliği, tasarımının karmaşıklıktan uzak, doğal ve basit oluşudur. Bu da işletme ve bakım kolaylığı sağlamaktadır.

  2- PlanetDISK® ünitesi korozyondan etkilenmeyen plastik bazl› malzemeden yapılmış yanyana dizilmiş disklerin, krom kaplı çelik bir milin üzerinde, dakikada 5 devirden düşük hızda döndüüü bir sabit film sistemidir.

  3- Mil üzerindeki disklerin %40’ı atıksu içersindedir. Diskler üzerinde oluşan bakteriler (biyolojik çamur), dönerken, atıksudan çıktıkça, su içindeki kirliliği “yiyebilmek ve hazmedebilmek” için gereken oksijeni doğal bir yöntemle havadan alır ve bu sayede bakterilerin sayısı hızla artar.

  4- Bakterilerin bu oluşumu tamamen doğal bir şekilde meydana gelir ve organik yük miktarı değiştiğinde işletmeci tarafından müdahaleye gerek bırakmaz. Diskler üzerindeki biyolojik çamurun kalınlığı 1-2.5 mm arası değişebilir ve ağırlaşan çamur, çürüyerek, kendiliğinden diskten kopar.

  Diğer Sistemlere Karşı Üstünlkleri:

  Ülkemizdeki paket arıtma tesislerinin büyük bölümü Aktif Çamur esas›na dayanarak çalışmaktadır. Bu sistemin başarısı, ağırlıklı olarak işletmecinin beceri ve eğitimine bağlıdır. Bu çok önemli insan faktörü yerine getirilmediği taktirde sistem, kısa sürede çalışamaz hale gelir. Özel bakım ve dikkat gerektiren bu sistem, aynı zamanda Biyodisk teknolojisine göre 3-4 kat daha fazla enerji tüketir! Dönen Biyolojik Disk sisteminin klasik AÇ paket arıtma tesislerine göre sağladığı faydaların bazıları hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz:

  Düşük Bakım Maliyeti;

  Disklerin yüzeyinde tamamen doğal olarak oluşan biyolojik çamura, Aktif Çamur sisteminde olduğu gibi sürekli gözetim ve müdahale gerekmemektedir. Haftalık bakım süresi 60 dakikadan azdır.

  Düşük Enerji Gereksinimi;

  3-5 kW gücündeki hava üfleyicilerinin (“blower”) yerini 0.37–0.75 kW gücündeki redüktörlü motorun aldığı DBD sisteminde % 80’e varan bir enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu tasarruf, sistemin ilk yatırım maliyetinin % 5-12’si oranındadır.

  İstikrarlı, Güvenilir Biyolojik Arıtma Süreci;

  Ani değişen hidrolik ve organik yüklemeler Aktif Çamur sisteminde sorunlara neden olacaktır. Diskler üzerinde oluşan bol miktarda bakteri sayesinde PlanetDISK® Biyolojik disk için böyle bir sorun bulunmamaktadır.

  Kokusuz ve Gürültüsüz Mekanik Düzen;

  Aktif Çamur tesislerinde kullan›lan hava üfleyicilerinin 120 desibele (jenarötör gürültüsü) varan ses kirliliğine karşılık düşük devirli redüktör son derece sessizdir (50 desibel, otomobil içindeki ses).

  Daha Az Yer Kaplaması;

  Arıtmayı sağlayan bakterilerin çoğalabileceğii yüzeyin dönen disklerden ibaret olması ve küçük bir alana binlerce metrekare d

  Tümünü göster
  Ctg Planettek Çevre Ve Arıtma Tekn.a.ş.
  Cumhuriyet Cda.Can Sok.Mert Plaza No:3/1 Kavacık (Beykoz / İstanbul / Türkiye)
  090-216-4256051
  e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir