Piyasaya yabancı girişi devam ediyor

  • Yazı boyutu
Piyasaya yabancı girişi devam ediyor

Piyasaya yabancı girişi devam ediyor

Piyasalar dün pozitif seyrini devam ettirerek küresel risk iştahının devam ettiğine dair işaretler verdi. Avro/dolar paritesi 1,2450 sınırına kadar yükselirken İspanya'da 2 yıllık devlet tahvilleri yüzde 3,50 seviyesinin altına geriledi. Avro/dolar paritesi geçtiğimiz hafta 1,2134 seviyesine kadar gerilerken İspanya 2 yıllık devlet tahvilleri ise yüzde 5 seviyelerinin üzerine yükselmişti.
     İspanya'da 2 yıllık tahvillerde görülen sert düşüşlere 10 yıllık tahvillerin aynı oranda katılmaması ise dikkati çekiciydi. Bu da uzmanlar tarafından piyasada kısa vadeli risk iştahının artmasına rağmen uzun vadede sorunun çözümüne ilişkin beklentilerin hala zayıf olduğu şeklinde yorumlandı.
     Hisse senetleri piyasasında da yükseliş eğiliminin devam ettiği görülüyor. ABD'de Dow Jones endeksi gün içinde 4 Mayıs tarihinden beri gördüğü en yüksek seviye olan 13.187 puanı gördükten sonra günü önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,16 oranında yükselişle 13.117 puandan kapattı. Almanya'da DAX endeksi ise günü 3 Nisan tarihinden beri gerçekleştirdiği en yüksek kapanış olan 6,918 puandan kapattı.
     Bugüne gelindiğinde yurt dışında açıklanacak yoğun veri akışının piyasalar üzerinde etkili olabileceği bekleniyor. Avro/dolar paritesi uluslararası piyasada bu dakikalarda açılışın ardından 1,2390 seviyelerinde dengelenirken, petrol fiyatları ise ABD'de açıklanacak petrol stokları verisi öncesinde yatay seyrediyor.
     Yurt içinde ise Hazine'nin bugün yapacağı ihaleler başta tahvil-bono piyasası olmak üzere takip edilirken hisse senedi piyasasında 66.400 seviyesinde bulunan ve analistlerin güçlü direnç olarak altını çizdikleri seviyelere yaklaşılmış olması nedeniyle kar satışlarının etkisini daha fazla hissettirebileceği belirtiliyor.
     Ayrıca Temmuz ayı verilerine göre tahvil-bono piyasasında olduğu gibi İMKB'ye de yabancı yatırımcı girişinin devam ettiği görülüyor. Temmuz ayında 535 milyon dolarlık net alım gerçekleştiren yabancıların pozisyonlarını genel olarak çok olumsuz bir gelişme olmadığı taktirde devam ettireceklerini düşünen analistler küresel risk iştahını bozacak bir gelişme olmadığı taktirde düşüşlerin düzeltme hareketi olarak sınırlı kalabileceğini kaydediyorlar.
     İMKB 100 endeksi için 66.400 ve 67.000 seviyelerinin güçlü dirençler olduğunu kaydeden teknik analistler olası düşüşlerde 65.000 ve 64.700 seviyelerinin takip edileceğini kaydediyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.00 İtalya Sanayi Üretimi (Haziran) (Aylık)
     11.30 İngiltere Sanayi Üretimi (Haziran) (Aylık)
     12.00 İtalya GSYH (2Ç12) (Çeyreklik)
     13.00 Almanya Fabrika Siparişleri (Haziran) (Aylık)
     21.30 ABD Fed Başkanı Bernanke konuşma yapacak
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir