Piyasaların yurt dışı beklentileri ertelendi, içeride enflasyon verileri izlenecek

  • Yazı boyutu
Piyasaların yurt dışı beklentileri ertelendi, içeride enflasyon verileri 
izlenecek

Piyasaların yurt dışı beklentileri ertelendi, içeride enflasyon verileri izlenecek

Piyasalar dün öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları ve Başkan Mario Draghi'nin açıklamalarının yarattığı hayal kırıklığı ile güçlü satış dalgasına girdi. Piyasalarda yurt dışı beklentileri ertelenirken, içeride bugün enflasyon verileri izlenecek.
     Draghi'nin konuşmasına başlayacağı dakikalara kadar uluslararası piyasalarda alıcılı seyrederek 1,24'e kadar yükselen avro/dolar paritesi, ECB'nin parasal genişleme, tahvil alımı ya da faiz indirimi gibi adımlar atmadığının anlaşılması üzerine sert bir şekilde değer kaybetti ve 1,21 seviyelerine kadar geriledi.
     Önceki gün FED toplantısından istediğini bulamayan hisse senedi piyasaları dün de ECB'nin yarattığı hayal kırıklığı ile düşüşe geçti. Draghi'nin konuşmasını yaklaşık ortalama yüzde 2 oranında yükselişle karşılayan hisse senedi piyasaları, konuşmanın ardından günü yüzde 2 ve üzerinde düşüşlerle kapattı. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 2,20 oranında değer kaybıyla 6.600 puanın hemen üzerinde kapatırken İspanya'da IBEX endeksinin günlük değer kaybı ise yüzde 5'i geçti.
     İspanya'da 6,60 seviyelerine gerileyen 10 yıllık tahvil faizleri de tekrar yüzde 7 kritik seviyesinin üzerine yükselerek günü yüzde 7,1650 seviyesinden kapattı. Yurt içinde tahvil-bono piyasasında da küresel piyasalara paralel olarak satış baskısı hakim oldu ve gösterge tahvilin bileşik faizi gün içinde gördüğü en düşük yüzde 7,57 seviyesinden yükselişe geçerek günü yüzde 7,67'den kapattı.
     Bugüne gelindiğinde ise analistler ABD'de açıklanacak istihdam verilerinin FED'in parasal genişleme yönünde adım atma kararını etkileyebileceğinden yakından takip edileceğini belirtiyor. İMKB'nin dün yurt dışı hisse senetleri piyasasına göre daha pozitif hareket ettiğini hatırlatan analistler, İMKB 100 endeksinin 63.400 puan desteğinin takip edileceğini, buranın altında satış baskılarının artabileceğini kaydediyorlar.
     Son bir haftadır piyasaların olumlu yönde seyretmesini sağlayan beklentilerin ertelendiğini belirten analistler, bu süreçte yükseliş hareketlerinin yeni beklenti oluşana kadar sınırlı kalabileceğini ve düşüşlerin daha marjlı olabileceğine dikkati çekerken, içeride açıklanacak enflasyon verilerinin de Merkez Bankası'nın faiz koridoru konusunda elini rahatlatması adına önemli olduğunu belirtiyorlar.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TÜİK temmuz ayı enflasyon verileri
     15.30 ABD, temmuz ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri
     17.00 ABD, temmuz ayı ISM imalat dışı endeks
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir