Piyasaların haftaya yatay seyirle başlaması bekleniyor

  • Yazı boyutu
Piyasaların haftaya yatay seyirle başlaması bekleniyor

Eurogroup toplantısı öncesi ve sonrasında yapılacak açıklamalar piyasaların takibinde olacak

Piyasaların haftaya yatay seyirle başlaması bekleniyor. Eurogroup toplantısı öncesi ve sonrasında yapılacak açıklamalar da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak.
     Geçtiğimiz hafta dünya piyasalarında genel olarak politikacıların ekonomiyi destekleyici açıklamaları ve merkez bankalarının destekleyici müdahalelerine rağmen büyümeye yönelik endişeler nedeniyle negatif havanın hakim olduğu görüldü.
     ABD'de Dow Jones endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününü, istihdam verilerinin beklentilerden düşük gelmesi ile (Tarım dışı istihdam:80 bin Beklenti: 100 bin) açıklanacak şirket bilançolarına yönelik olumsuz beklentiler nedeniyle yaklaşık yüzde 1'lik kayıpla 12.772 puandan kapattı. Almanya'da DAX endeksi haftanın son işlem gününde satış baskılarının artması ile günü yüzde 2'ye yakın kayıpla kapattı.
     Avrupa tarafında global büyümeye yönelik endişelerin artması nedeniyle risk iştahının azalması İspanya ve İtalya'da tahvil faizlerinin yükseliş geçmesine ve avro/dolar paritesinin 1,23 seviyesinin altına gerilemesine neden oldu. Avro/dolar paritesindeki sert düşüşün ve İspanya Ve Günay Kıbrıs Rum Kesimi'ne yapılacak yardımlar konusunda detayların hala belli olmamasının hisse senedi piyasalarında da satış baskısına neden olduğu görüldü.
     Yurt içinde ise Merkez Bankası'ın açıklanan son enflasyon ve büyüme verilerinin ardından 26 Temmuz'da yıl sonu enflasyon hedefini düşüreceği ve buna paralel olarak bir sonraki toplantıda faiz indirime gidebileceği beklentileri, özellikle tahvil-bono piyasasında güçlü alışların hakim olmasına ve gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 8,02 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Gösterge tahvilin bileşik faizi haftaya yüzde 8,51 seviyesinden başlamıştı.
     İMKB'de de uluslararası borsalardan olumlu yönde ayrışmanın devam ettiği görüldü. İMKB 100 endeksi haftanın son işlem günündeki yüzde 1,3 oranındaki yükselişle üst üste 6. haftayı da yükselişle kapatmış oldu.
     Bugüne gelindiğinde Japonya'da makine siparişleri verisinin beklentilerden düşük gelmesi ve Çin tarafından büyümeye yönelik endişelerin daha güçlü bir şekilde dile getirilmesinin ardından Asya borsalarının yüzde 1,50'lere varan oranlarda değer kaybettiği görülüyor.
     Avrupa borsalarında yatay açılış bekleyen analistler, bugün yapılacak Eurogroup toplantısı öncesi ve sonrasında yapılacak açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini belirtiliyor. Yurt içinde ise ayrışmanın devam edebileceğini tahmin eden analistler, bugün saat 10.00'da açıklanacak Mayıs ayı sanayi üretim verisinin bugüne kadar olumlu gelen verileri desteklemesi durumunda tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizinin 7,80 seviyelerine doğru geri çekilmeye devam edebileceği ve İMKB 100 endeksinin de 63.000 seviyesinin üzerinde bu yılın zirvesi konumunda olan 63.600 direncini test edebileceğini kaydediyorlar.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye Mayıs sanayi Üretimi
     13.00 OECD Mayıs Öncü Ekonomik Göstergeler
     17.30 Türkiye Haziran Hazine Nakit Dengesi
     17.30 Türkiye Haziran Faiz Dışı Denge
    
    
    


Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir