Piyasaların gözü tarım dışı istihdam verisinde

  • Yazı boyutu
Piyasaların gözü tarım dışı istihdam verisinde

Piyasaların gözü tarım dışı istihdam verisinde

Piyasalar dün ECB Başkanı Mario Draghi'nin tahvil alım programını açıklamasının ardından bugün de ABD tarım dışı istihdam verilerine odaklandı.
     ABD tarım dışı istihdam verisi bugün Türkiye saati ile saat 15.30'da açıklanacak. Temmuz ayında tarım dışı istihdamda 163 bin kişi iş bulurken, ağustos ayı itibariyle bu sayının yaklaşık 130 bin kişi olması bekleniyor.
     AA finans masasının, piyasada uzman, ekonomist, analist ve akademisyenlerin beklentilerine yönelik yaptığı çalışmada, ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisinin altında gelmesi durumunda uzmanların yüzde 37,5'i piyasaların pozitif, yüzde 56,25'i negatif yönde etkileneceğini belirtirken, yüzde 6,25'i de verinin piyasalar üzerinde herhangi bir etkide bulunmayacağını kaydetti.
     ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi durumunda ise uzmanların yüzde 64,29'u piyasaların pozitif ve yüzde 35,71'i negatif yönde etkileneceğini belirtti.
     Öte yandan, ABD tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentisine paralel gelmesi durumunda uzmanların yüzde 35,71'i piyasaların pozitif yönde etkileneceğini, yüzde 64,29'u da verinin piyasalar üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmayacağını ifade etti.
     12-13 Eylül Fed toplantısı öncesinde ABD tarım dışı istihdam verisinin ekonominin istihdam yaratma gücünü göstermesi açısından piyasalar tarafından dikkatle izlenen bir veri olduğunu belirten uzmanlar, beklentilerin altında gelen verinin, piyasalar tarafından Fed'in 3. tur genişlemeye gitme ihtimalini artıran pozitif bir gelişme olarak yorumlanacağını, beklentilerin üzerinde bir gerçekleşmenin ise ekonominin istihdam yaratma kabiliyetinin devam ettiği ve bu anlamda da Fed'in parasal genişlemeye gitme ihtimalini azaltan ve negatif bir gelişme olarak yorumlanacağını belirtti.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir