Piyasaların gözü Moody's'in telekonferansında olacak

  • Yazı boyutu
Piyasaların gözü Moody's'in telekonferansında olacak

Piyasaların gözü Moody's'in telekonferansında olacak

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin etkisiyle genel olarak yükseliş trendindeki hareketini devam ettirirken, İMKB bugünkü Moody's telekonferansında gelebilecek not artırım sinyallerine odaklandı.
     ABD'de Dow Jones endeksinin tarihi zirve tırmanışı devam ediyor. Dow Jones endeksi geçtiğimiz hafta beklentilerden iyi gelen şirket 4. çeyrek bilançoları ve başta işsizlik olmak üzere makroekonomik verilerin pozitif etkisiyle üst üste 4. haftayı da yükselişle kapatarak tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı. Cuma günü önceki kapanışa göre yüzde 0,51 oranında yükselişle 13.895 puandan kapatan Dow Jones endeksinin tarihi kapanış rekoru 9 Ekim 2007 tarihindeki 14.164 puanda bulunuyor.
     Avrupa tarafında da pozitif görünümünü devam ettiren piyasalar, özellikle geçtiğimiz hafta içinde Almanya'da açıklanan imalat sanayi PMI ve IFO güven endekslerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle moral buldu. Almanya'da DAX endeksi günü önceki kapanışa göre yüzde 1,42 oranında yükselişle 7.857 puandan kapatırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,31, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,69 yükseliş kaydetti.
     Yurt içinde ise İMKB'nin haftanın ikinci yarısında uluslararası piyasalardan negatif yönde ayrıştığı görüldü. Perşembe ve cuma günü özellikle banka hisselerinde görülen kar satışlarının etkisiyle hafta başındaki kazançlarını geri veren İMKB 100 endeksi, böylece 9 haftalık yükselişin ardından haftayı düşüşle tamamladı. Analistler cuma günü agresifleşen satışlar için, banka hisselerinde oluşan yüksek kar nedeniyle satışların etkisini artırmasının normal karşılanması gerektiğini belirtiyor.
     Bugün Moody's'in Türkiye ile ilgili yapacağı telekonferansta not artırımı beklenmediğini belirten analistler, buna rağmen toplantıdan çıkacak not artırımı ile ilgili sinyal ve ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     11.00 Avro bölgesi, aralık M3 para arzı
     15.30 ABD, aralık ayı dayanıklı mal siparişleri
     17.00 Türkiye, Moody's telekonferans düzenleyecek
     17.00 ABD, aralık ayı bekleyen konut satışları
     17.30 ABD, ocak ayı Dallas Fed aktivite endeksi
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir