Piyasaların bu hafta gündeminde küresel ekonomik aktiviteler olacak -Bankacılık endeksinin…

  • Yazı boyutu
Piyasaların bu hafta gündeminde küresel ekonomik aktiviteler olacak
  -Bankacılık endeksinin…

Piyasaların bu hafta gündeminde küresel ekonomik aktiviteler olacak -Bankacılık endeksinin performansı dikkati çekiyor

Piyasaların bu hafta gündeminde küresel ekonomik aktiviteler olacak.
     İMKB geçtiğimiz haftayı dünya borsalarından olumlu yönde ayrışarak yükselişle kapattı. Daha önceki iki hafta hızlı bir şekilde değer kaybeden İMKB 100 endeksi, iki haftada yaklaşık yüzde 7 oranında değer kaybederek geçtiğimiz haftaya 54.800 puan seviyelerinden başlamıştı.
     Geçtiğimiz hafta global piyasalardaki olumsuz seyrin devam etmesine rağmen İMKB'nin olumlu yönde ayrışmasının nedeni olarak içerideki dış ticaret dengesi verilerinin iyi gelmesi ve cari açık beklentilerinin düşmesi olarak değerlendiriliyor. Ayrıca endeks üzerindeki ağırlığı yüksek olan banka hisselerinin Merkez Bankası kararlarının ardından gösterdiği yüksek performansında etkili olduğu görülüyor. Bankacılık endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 3,99 oranında yükselişle diğer tüm sektörleri geride bıraktı.
     Bu hafta piyasaların gündeminde yine açıklanacak veriler ve küresel ekonomik aktivitelere yönelik açıklamalar olacak.
     Çarşamba günü gerçekleştirilecek ECB toplantısı ve perşembe günü beklenen FED Başkanı Bernanke'nin konuşması piyasaların odak noktasında olacak.
     Bugüne bakıldığında ise yurt içinde açıklanacak Mayıs ayı TÜFE verileri ve ABD'de açıklanacak fabrika siparişleri verisi piyasaların yönü üzerinde etkili olabilecek gündem maddeleri olarak öne çıkıyor.
     İMKB 100 endeksinin 54.700 fibonacci düzeltme seviyesi üzerinde tutunarak 55.500 puanın üzerinde kapanış yapmasını yükselişin ilk sinyalleri olarak gören analistlerin sayısı oldukça yüksek. Banka hisselerinde bu hafta gelmesi muhtemel kar satışlarının karşılanması durumunda tüm hisselerde alışların güçlenebileceği ve boğa piyasasına inananların moral bulacağı düşünülüyor.
     Analistler bugün için İMKB 100 endeksinde 55.800 ve 56.400 puan seviyelerini direnç olarak takip ederken, destek olarak ise 55.000 ve 54.700 puan seviyelerinin altı çiziliyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
     10:00 Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (Mayıs) (Yıllık) - Önceki Veri: %11.14
     10:00 Türkiye Üretici Fiyat Endeksi (Mayıs) (Yıllık) - Önceki Veri: %7.65
     12:00 AB Üretici Fiyat Endeksi (Nisan) (Aylık) - Önceki Veri: %0.50
     17:00 ABD Fabrika Siparişleri (Nisan) - Önceki Veri: %-1.90
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir