Piyasaları bu hafta yoğun bir veri akışı bekliyor

  • Yazı boyutu
Piyasaları bu hafta yoğun bir veri akışı bekliyor

Piyasaları bu hafta yoğun bir veri akışı bekliyor

Geçtiğimiz hafta genel olarak pozitif seyrini koruyan küresel piyasaları bu hafta önemli makroekonomik veri ve yoğun haber akışı bekliyor.
     ABD'de geçtiğimiz hafta açıklanan şirket bilançolarının beklentileri fazlasıyla karşılaması ve bütçe tavanı konusundaki iyimserlikle yükselişini devam ettiren Dow Jones endeksi 13.649 puanla 2007 yılından bu yana yaptığı en yüksek kapanışı yaptı. Haftanın ilk işlem günü resmi tatil nedeniyle kapalı olacak ABD piyasalarında bütçe tavanının yükseltilmesi yönünde büyük oranda anlaşmaya varıldığı haberlerinin etkisi yarın görülecek.
     Avrupa tarafında Almanya'da DAX endeksi geçtiğimiz haftayı bir önceki hafta kapanışının hemen altında kapatırken, İngiltere ve Fransa'da hisse senedi piyasaları yükselişine devam etti.
     Geçtiğimiz hafta Avrupa'da özellikle Hazinelerin düzenlediği ihalelere gelen yüksek talep ve buna paralel olarak İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin azalmaya devam etmesi piyasaları pozitif yönde etkileyen en önemli etkendi.
     Yurt içinde ise İMKB 100 endeksi rekorlarına devam etti ve haftayı 85.004,87 puandan kapattı. Türkiye için not artırım beklentisinin devam ettiğini belirten analistler, tarihinin en yüksek kapanışını yapan endeksin dolar bazında 48.300'e yükseldiğini, 50.850 kapanış rekoru ve 51.070 gördüğü en yüksek seviye rekorlarının gündemde kalmaya devam edeceğini tahmin ediyor.
     Analistler bu hafta, bugün başlayacak ve iki gün sürecek Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısı ve faiz kararı, yarınki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı ve faiz kararı ile haftanın ikinci yarısında açıklanacak PMI verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     * 09.00 Almanya aralık ayı ÜFE
     * Japonya, BOJ toplantısı başladı (2 Gün sürecek)
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir