Piyasalarda parasal genişleme ümitleri yine öne çıkıyor

  • Yazı boyutu
Piyasalarda parasal genişleme ümitleri yine öne çıkıyor

Piyasalarda parasal genişleme ümitleri yine öne çıkıyor

Piyasalarda gerek Avrupa'da gerek ABD'de yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar, ABD'de parasal genişleme, Avrupa'da ise mali birlik ile ilgili beklentilerin tekrar gündeme gelmesini sağladı.
     ABD'de son üç gündür sert bir şekilde değer kaybederek 200 günlük hareketli ortalamasına kadar gerileyen Dow Jones endeksi dün açıklanan olumsuz 1. el konut satışları verisine rağmen önümüzdeki hafta FED'in QE3'ü görüşebileceği beklentileri ile günü yüzde 0,46 oranında yükselişle kapattı.
     Avrupa tarafında da ECB Yönetim Kurulu üyesi Ewald Nowotny'nin açıklamaları ile moral bulan bankacılık hisseleri tepki alımlarıyla yükselişe geçerken İspanya'da bir ara yüzde yüzde 7,75'i aşan 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 7,3760 seviyesine geriledi.
     İMKB'de ise gün boyu alıcılı bir seyir hakimdi ve yine bankacılık hisseleri önderliğinde günü İMKB 100 endeksi 61.700 puan seviyesinin üzerinde kapattı. Analistler İMKB'de gelen alımların tepki alımı olmaktan çıkıp yükseliş trendine geri dönülmesi için endeksin 62.000 puan üzerinde kapanış yapması gerektiğini belirtiyorlar.
     Bugüne gelindiğinde kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones İspanya'nın ardından İtalya'nın da kredi notunu düşürerek "B+"dan "CCC+" seviyesine düşürmesinin ardından (görünüm negatif) avro/dolar paritesinin dün başlayan tepki yükselişinin bugüne taşınamadığı görülüyor.
     Analistler bugün yurt içinde Merkez Bankası'nın açıklayacağı enflasyon raporunun başta tahvil-bono olmak üzere piyasaların seyri üzerinde etkili olabileceği düşünülüyor. Son açıklanan enflasyon verilerinin ardından gösterge tahvilin bileşik faizi MB'nın yıl sonu enflasyon hedefinin düşürebileceği beklentisiyle temmuz ayı başında yüzde 8,50 seviyelerinden düşüşe geçerek yüzde 7,90 seviyesinin altına gerilemişti.
     Genel olarak piyasaların yönünü ise yetkililerden Avrupa borç krizi ile ilgili açıklamaları belirlemeye devam edeceğini belirten analistler, önümüzdeki hafta başta FED olmak üzere Merkez Bankaları toplantılarının olması nedeniyle bu hafta piyasaların belirli bir bantta dalgalı hareket edebileceğini kaydediyorlar.
    
     Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye TCMB Enflasyon Raporu
     11.00 İtalya Mayıs Perakende Satışlar
     14.00 Türkiye TCMB PPK Toplantı Tutanakları
     15.30 ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları
     15.30 ABD Haziran Dayanıklı Mal Siparişleri
     17.00 ABD Haziran Bekleyen Konut Satışları
    
     Muhabir Bekir Gürdamar
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir