Piyasalarda karışık seyir bekleniyor

  • Yazı boyutu
Piyasalarda karışık seyir bekleniyor

Piyasalarda karışık seyir bekleniyor

Piyasalarda bugün karışık bir seyir bekleniyor.
     Dün piyasalarda akşam saatlerinde yapılan Eurogroup toplantısı öncesinde zor durumdaki ülkelere yönelik kurtarma planları ile ilgili belirsizlikler ve politikacılardan gelen kafaları karıştıran açıklamalar ile çok güçlü olmasa bile negatif seyir hakimdi.
     Japonya'da açıklanan verilerin büyümeye yönelik endişeleri destekler nitelikte olmasıyla Asya borsalarından başlayan satıcılı seyir, Avrupa ve ABD borsalarında da kendini gösterdi.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,20 oranında düşüşle kapatırken, Almanya'da DAX endeksi de yüzde 0,35 oranında değer kaybetti. İMKB'de ise yurt içinde olumlu gelen makro ekonomik verilerle devam eden olumlu yönde ayrışma, dün yerini yükseliş yorgunluğu ile sakin bir seyre terketti. İMKB 100 endeksi düşük hacimli ve dar bantta alçalan bir seyir izledikten sonra günü yüzde 0,27 oranında düşüşle kapattı.
     Bugüne gelindiğinde Eurogroup toplantısında İspanya'yı kurtarma planında anlaşıldığı ve 30 milyar avroluk ilk dilimin temmuz sonuna kadar verileceği açıklandı. Ancak Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'ın ortak banka denetleme birliği ve zor durumda olan bankaların doğrudan sermayelendirilmesi ile ilgili çalışmaların bir an önce başlayacağı beklentisinin yanlış olduğunu vurgulaması, piyasalarda Almanya'nın 'ağırdan alma' yaklaşımının devam ettiği şeklinde yorumlandı.
     AB Liderler zirvesinden çıkan mesajların ardından kurtarma ve mali birlik, tahvil alımı konularında hızlı hareket edileceğine yönelik beklenti içine giren piyasalar son açıklamaların ardından yeni soru işaretleri ile karşı karşıya kaldı.
     Sabah saatlerinde Çin'de açıklanan dış ticaret verilerinin yine büyümedeki yavaşlamayı işaret etmesi ve kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones'un Avusturya ve Hollanda'nın kredi notlarını AB krizine atıfta bulunarak düşürmesi piyasaları olumsuz etkiliyor.
     Bu olumsuz haberlerle avro/dolar paritesinin dün gördüğü 1,2233 dip seviyesinden verdiği tepkinin sınırlı kaldığı ve tekrar düşüşe geçtiği görülüyor. Avro/dolar paritesi uluslararası piyasada gün içinde gördüğü en yüksek 1,2323 seviyelerinden gelen satışlarla bu dakikalarda 1,2289 seviyesinden işlem görüyor.
     Piyasalarda genel olarak dar bantta karışık seyrin devam etmesini bekleyen uzmanlar, İMKB 100 endeksi için 62.000 - 62.400 bandının kısa vadeli destek, 61.500 seviyesinin ise yükseliş trendinin korunması için kritik destek konumunda olduğunu belirtiyorlar. Olası yükselişlerde ise 63.000 ve 63.600 dirençleri takip edilmeye devam edilecek.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     09.45 Fransa Sanayi Üretimi (Mayıs)
     10.00 Türkiye, TÜİK mayıs ayı ithalat-ihracat miktar endeksi
     11.00 İtalya Sanayi Üretimi (Mayıs)
     11.30 İngiltere, Sanayi Üretim (Mayıs)
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir