Piyasalarda büyüme endişeleri beklenti yokluğunda ağır basıyor

  • Yazı boyutu
Piyasalarda büyüme endişeleri beklenti yokluğunda ağır basıyor

Piyasalarda büyüme endişeleri beklenti yokluğunda ağır basıyor

Piyasalar dün önce Çin, ardından Avrupa'dan gelen verilerin büyümeye yönelik endişeleri tekrar gündeme getirmesiyle genel olarak satıcılı seyretti. Bununla birlikte satış baskılarının sınırlı kalması ve hisse senedi piyasalarında kısa vadeli destek seviyelerinin çalışması orta ve uzun vadeli pozitif görünümün bozulmasını engelledi.
     ABD'de seçim atmosferine girilmesi ve Fed'in açıkladığı parasal genişleme kararından sonra yeni bir beklentinin olmaması hisse senedi piyasalarının dar bantta hareket etmesini sağlarken, Dow Jones endeksi günü yüzde 0,14 oranında yükselişle, S&P 500 endeksinin ise yüzde 0,05 oranında da olsa değer kaybıyla kapattığı görüldü.
     Avrupa tarafında ise İspanya'nın yardım talebinde bulunup bulunmayacağına yönelik belirsizlik, Yunanistan'ın borçlarının tekrar yapılandırılması ve yapılacak kesintilerle ilgili liderlerin görüş ayrılıkları piyasaların kararsız kalmasına neden oluyor.
     Almanya'da DAX endeksi günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,02 oranında değer kaybıyla 7.389 puandan kapatırken, Fransa'da CAC 40 endeksinin kaybı yüzde 0,62, İspanya'da IBEX 35 endeksinin ise yüzde 0,95 olması dikkat çekiciydi. Almanya'da açıklanan PMI endeksinin beklentilerden iyi gelmesi Almanya hisse senetleri piyasasında tepki alımlarının gelmesini sağlarken, Almanya dışındaki Avrupa ülkelerinde ise PMI endekslerindeki düşüşler hisse senetlerinde satış baskısını artıran en önemli etkendi.
     Yurt içinde ise İMKB 100 endeksinin dün analistlerin kritik destek olarak altını çizdikleri 66.500 desteğinin altına kadar gerilediği görüldü. Bu seviyeden beklendiği gibi gelen tepki alımlarıyla günü 67.000 puan seviyesinin hemen üzerinde kapatan endeks için analistler 67.000 puan seviyesinin üzerinde tutunup tutunamayacağının izlenmesi gerektiğini kaydediyor.
    
     Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TUİK ağustos ayı kurulan - kapanan şirket istatistikleri
     11.00 Almanya, temmuz ayı CB öncü göstergeler endeksi
     11.30 İngiltere, ağustos ayı kamu sektörü borçlanması
     İtalya Başbakanı Mario Monti, Yunanistan ve İspanya başbakanları ile bir araya gelecek
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir