Piyasalar teşvik umudunu sürdürüyor

  • Yazı boyutu
Piyasalar teşvik umudunu sürdürüyor

Piyasalar teşvik umudunu sürdürüyor

Piyasalar dün genel olarak satıcılı seyretse de, satışların kısa vadeli destek seviyeleri üzerinde karşılandığı görüldü. İtalya'nın borçlanma ihalelerinde hedeflediği borçlanmayı gerçekleştirebilmesi, avro/dolar paritesinin 1,2260 seviyesine kadar geriledikten sonra analistlerin kritik destek bölgesi olarak dikkat çektikleri bu seviyelerden tekrar toparlanarak 1,2330 direncinin üzerine yükselmesi hisse senedi piyasalarında düşüşleri sınırladı.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,29 oranında değer kaybıyla 13.100 desteğinin üzerinde kapatırken, Almanya'da DAX endeksi de gün içinde bir ara kısa vadeli destek seviyesi olan 6.890 puanın altına gerilese de günü 6.909 puandan kapattı. DAX endeksinin önceki güne göre değer kaybı yüzde 0,50 oldu.
     Avrupa borç krizinin seyriyle ilgili önemli göstergelerden biri olan İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri de dün alıcılı seyretti ve yüzde 6,97 seviyelerinden başladığı günü 6,84 seviyelerinden tamamladı.
     İMKB'de ise dün endeksin 23 Temmuzda başladığı yükseliş trendinin tekrar içine girme isteğinin sonuçsuz kaldığı görüldü. 65.595 seviyesinden geçen yükselen trendin alt bandını deneyen İMKB 100 endeksi buradan gelen satışlarla günü hemen hemen önceki kapanış seviyesinden kapattı.
     Bugüne gelindiğinde Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) toplantı tutanaklarında ekonomiyi teşvik konusunun görüşüldüğünün anlaşılması ile bu yöndeki beklentilerin arttığı ve hisse senedi piyasalarının pozitif seyrettiği görülüyor.
     Analistler, büyümeyi teşvik hamleleri ve hem ABD hem Avrupa'da parasal genişlemeye yönelik beklentilerin devam ettiği sürece piyasalarda pozitif seyrin hakim olabileceğini, bu yöndeki haber akışında olumsuz bir gelişme olması durumunda satış baskılarının artabileceğini kaydediyorlar.
     İMKB 100 endeksinde ise 65.500 üzerinde kapanış yapamaması durumunda satış baskılarının artabileceğini kaydeden analistler olası düşüşlerde ise 64.000 seviyesinin kritik destek seviyesi konumunda olduğunu belirtiyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği verileri şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TÜİK haziran ayı sanayi ciro - sipariş edneksi
     11.30 İngiltere, temmuz ayı TÜFE
     12.00 Almanya, ZEW endeksi
     12.00 Euro Bölgesi, 2. Çeyrek GSYH ve haziran ayı sanayi üretimi
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
     15.30 ABD, temmuz ayı ÜFE ve perakende satışlar
     17.00 ABD, haziran ayı işletme stokları
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir