Piyasalar olumsuz verilerin teşvik paketlerini hızlandırabileceğini fiyatlıyor

  • Yazı boyutu
Piyasalar olumsuz verilerin teşvik paketlerini hızlandırabileceğini 
fiyatlıyor

Piyasalar olumsuz verilerin teşvik paketlerini hızlandırabileceğini fiyatlıyor

Piyasalar, olumsuz verilerin teşvik paketlerini hızlandırabileceğini fiyatlıyor.
     ABD'de dün açıklanan tüketici fiyatları endeksinin 2008 yılının aralık ayından beri ilk kez gerilemesi, haftalık işsizlik başvurularının beklentilerin üzerinde (386 bin Beklenti: 375 bin) gelmesi, Moody's'in İspanya'nın notunu 'çöp' seviyesinin hemen üzerine çekmesi, Egan Jones'un İspanya'nın notunu 'çöp' seviyesine getirmesi günün olumsuz haberleriydi.
     Olumsuz haberlerin İspanya faizleri dışında piyasalara etkisinin sınırlı kaldığı görülürken, İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri bir ara yüzde 7 sınırına kadar yükseldikten sonra 6,80 üzerinde dengelendi.
     Olumsuz verilerin FED ve AB yöneticilerinin yeni genişleme ve teşvik paketleri konusunda ellerinin güçlendireceğini düşünen piyasalara bir de Avrupa borsaları kapandıktan sonra gelen, Merkez Bankalarının Yunanistan seçimlerinin sonuçlarına göre ekonomisi zarar gören ülkeleri desteklemek için harekete geçeceği haberleri, özellikle ABD'de güçlü alışlara neden oldu. ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 1,2 oranında yükselerek 12.651,91 puandan kapatırken S&P 500 endeksi de yaklaşık yüzde 1,1 oranında değer kazandı.
     Yunanistan'da ASE endeksinin yüzde 10'u aşan yükselişleri dikkat çekti. Atina'dan konuya ilişkin alınan bilgiye göre piyasalarda Yeni Demokrasi Partisi ve Pasok'un koalisyon kurabilecek oy çokluğuna ulaşabilecekleri fiyatlandı.
     Bugüne dönüldüğünde kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones'un Fransa'nın kredi notunu 'A-' den 'BBB+'ya düşürdüğü ve görünümü negatif olarak belirlediği haberi dünkü yükselişle 1,2650 direncini test eden avro/dolar paritesinin hızını kesmiş gibi görünüyor. Buna rağmen paritenin dün İMKB'nin kapanış saatlerine göre yukarıda olduğu görülüyor.
     Analistler İMKB'de dün kırılamayan 58.500 puan direncinin bugün de takip edileceğini belirtiyorlar. 58.500 puan direnci üzerinde raporlarda en çok öne çıkan diğer dirençler 59.000 ve 59.400 puan seviyelerinde bulunuyor.
    
     10:00 Türkiye İşsizlik Oranı (Mart) - Önceki Veri: %10.40
     11:30 İngiltere Dış Ticaret Dengesi (Nisan)
     12:00 Avro Bölgesi Dış Ticaret Dengesi (Nisan)
     15:30 ABD Empire İmalat Endeksi (Haziran) - Önceki Veri: 17.09
     16:15 ABD Sanayi Üretimi (Mayıs) - Önceki Veri: %1.10
     16:15 ABD Kapasite Kullanım Oranı (Mayıs) - Önceki Veri: %79.20
     16:55 ABD Michigan Üni. Güven Endeksi (Haziran) - Önceki Veri: 79.3
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir