Piyasalar küresel büyümeye yönelik endişeleri kenara bıraktı

  • Yazı boyutu
Piyasalar küresel büyümeye yönelik endişeleri kenara bıraktı

Piyasalar küresel büyümeye yönelik endişeleri kenara bıraktı

Küresel piyasalar ABD'de Sandy kasırgası nedeniyle verilen aranın ardından hisse senetleri piyasasının hızlı bir şekilde yükselişe geçmesiyle dün pozitif seyretti.
     Sandy kasırgasının yarattığı tahrifatın ekonomik aktiviteyi pozitif yönde etkileyeceği yorumları ve açıklanan makro ekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesinin desteğiyle günü yüzde 1,04 oranında yükselişle kapatan Dow Jones endeksi 13 eylülden beri yaptığı en hızlı yükselişi kaydetti.
     Küresel piyasalarda özellikle Çin'de açıklanan verilerle küresel büyümeye yönelik endişelerin şimdilik bir tarafa bırakılarak pozitif havanın genele yayılması dikkati çekiyor. Avrupa tarafında da yükselişler hızlandı ve Almanya'da DAX endeksi dün yüzde 1,03 oranında yükselirken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,35, İspanya'da IBEX 35 endeksi ise yüzde yüzde 0,55 oranında değer kazandı.
     Yurt içinde ise tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi bir ara yüzde 7'nin altına kadar gerilerken İMKB 100 endeksi gün içinde 73.000 sınırına kadar yükseldikten sonra günü 72.552 puandan kapattı.
     Analistler endeksin 73.000 seviyesinin psikolojik direnç konumunda olduğunu, bu seviyenin aşılması durumunda yükselişin tekrar ivme kazanabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte yurt içi piyasalarda hikayenin not artırım beklentisi olduğunu kaydeden analistler, yatırımcıların bu seviyelerde artık kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek haberlere daha fazla odaklanacağını ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.55 Almanya, ekim ayı imalat sektörü PMI
     11.00 Avro Bölgesi, ekim ayı imalat sektörü PMI
     14.30 ABD, ekim ayı tarım dışı istihdam verileri
     14.30 ABD, ekim ayı işsizlik verileri
     15.45 ABD, ekim ayı NY ISM iş aktivitesi endeksi
     16.00 ABD, eylül ayı fabrika siparişleri
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir