Piyasalar haftaya Suriye gerginliği ile başlıyor

  • Yazı boyutu
Piyasalar haftaya Suriye gerginliği ile başlıyor

Piyasalar haftaya Suriye gerginliği ile başlıyor

Geçtiğimiz haftayı gelişmiş ülke borsalarından olumlu yönde ayrışarak yükselişle kapatan İMKB ve tahvil-bono piyasası bu haftaya Suriye ile yaşanan gerginlik gündemiyle başlıyor.
     Geçtiğimiz hafta piyasalar yoğun siyasi ve politik gündem ve verilerin etkisiyle dalgalı hareket etti. ABD'de Dow Jones endeksi FED toplantısına kadar yükselerek 100 günlük hareketli ortalamasını (12.863) üç kez test etmesine rağmen FED toplantısı sonrasında Ben Bernanke'nin büyümeye yönelik olumsuz söylemlerinin ardından düşüşe geçerek haftayı yaklaşık yüzde 1 oranında değer kaybıyla kapattı.
     Almanya'da DAX endeksinin de ABD piyasalarına paralel hareket etmesine rağmen haftanın son iki gününde yaşanan düşüşün 200 günlük hareketli ortalamasından (6263 puan) destek bulduğu ve önceki haftaya göre yüzde 0,5 oranında yükselişle kapattığı görüldü.
     Yurt içinde Moody's'in Türkiye'nin tahvil notlarını yükselterek 'yatırım yapılabilir' seviyesinin bir basamak altına getirmesi piyasalara yabancı ilgisinin artmasını sağladığı görüldü. İMKB'de ve tahvil-bono piyasasında görülen güçlü alımlar için analistler Türkiye'nin notunun 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükselmesi ihtimalinin fiyatlandığını düşünüyorlar.
     Bugüne gelindiğinde cuma öğleden sonra Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesi ile başlayan gerginliğin hafta sonunda tırmanması, Türkiye'nin Suriye'ye konuyla ilgili nota vermesi ve NATO konseyini toplantıya çağırmasının piyasalarda tedirginliğe neden olacağı belirtiliyor. Nitekim açılış itibariyle bankalararası piyasada dolar alış kotasyonları önceki kapanışa göre yüzde 0,42 oranında yükselişle 1,8220 seviyelerinde bulunuyor.
     Bu hafta perşembe günü Brüksel'de toplanacak AB liderler zirvesi öncesi ve sonrasında liderlerin yapacağı açıklamaların uluslararası piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağı kaydediliyor.
     Analistlerin İMKB 100 endeksi ile ilgili yorumlarında yabancı ilgisinin tekrar artmaya başladığı, Suriye ile yaşanan gerginliğin büyümemesi durumunda endeksin olumlu seyrinin devam edebileceği beklentisinin yüksek olduğu görülüyor. İMKB 100 endeksi için 60.000 ve 59.400 puan seviyelerinin yükseliş trendi içinde kalmak adına önemli direnç seviyeleri olduğunu kaydeden analistler yukarıda ise 61.000 ve 61.600 seviyelerinin direnç olarak altını çiziyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     09:00 Almanya GFK Tüketici Güveni Anketi (Haziran) - Önceki Veri: 5.7
     11:00 Türkiye Yabancı Ziyaretçi Sayısı (Mayıs) (Yıllık) - Önceki Veri: -%5.30
     14:30 Türkiye Sanayi Güven Endeksi (Haziran) - Önceki Veri: 113.8
     14:30 Türkiye Kapasite Kullanım Oranı (Haziran) - Önceki Veri: %74.70
     15:30 ABD Chicago Fed Milli Aktivite Endeksi (Mayıs) - Önceki Veri: 0.11
     17:00 ABD Yeni Konut Satışları (Mayıs) - Önceki Veri: 343bin
     17:30 ABD Dallas Fed İmalat Aktivite Endeksi (Haziran) - Önceki Veri: -5.1
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir