Piyasalar güne yine not indirim haberiyle başlıyor

  • Yazı boyutu
Piyasalar güne yine not indirim haberiyle başlıyor

Piyasalar güne yine not indirim haberiyle başlıyor

ABD'de açıklanan verilerin beklentilerden kötü gelmesi piyasaları negatife çevirirken, Moody's'in geç saatlerde 15 büyük bankanın kredi notunu düşürdüğü açıklaması ile piyasalar olumlu görünümünü kaybediyor.
     Avrupa borsaları dün günün ikinci yarısında gelen kar satışlarına, ABD'de açıklanan verilerin beklentilerden kötü gelmesi ve akşam Moody's'ten banka notları ile ilgili indirimler gelebileceği söylentileri de eklenince satış baskılarının arttığı görüldü. Buna rağmen İMKB günü yükselişle kapatırken Almanya'da DAX endeksi, Fransa'da CAC 40 endeksi günü sınırlı da olsa kayıplarla kapattı.
     Bunda İspanya bankalarının stres testi ile ilgili iyimser beklentilerin büyük rol oynadığı düşünülüyordu. Nitekim İspanya bankalarının stres testi sonuçları açıklandı ve bağımsız denetim firmaları tarafından İspanya bankalarının toplam sermaye ihtiyacının 51 - 62 milyar avro olabileceği belirtildi.
     Piyasalar İspanya bankaları için 100 milyar avro tutarında bir sermaye ihtiyacına kendisini hazırlamıştı. Dolayısıyla bu sonuç uzmanlar tarafından olumlu olarak değerlendirildi. Amerika tarafında ise saat 19.00'dan sonra (TSİ) borsaların düşüşlerinin hızlandığı ve Dow Jones endeksinin yüzde 1,96 S&P 500 endeksi yüzde 2,21 oranında değer kaybettiği görüldü. Analistler piyasaların, FED'in artık parasal genişleme ile ilgili sinyal vermek yerine harekete geçmesi gerektiğinin işaretini verdiğini belirtiyorlar.
     Bugüne gelindiğinde ise piyasalar ABD borsalarındaki sert düşüşler, Asya borsalarındaki değer kayıpları ve Moody's'in aralarında Credit Suisse, BNP Baripas ve JP Morgan'ın da olduğu dev bankaların da olduğu 15 bankanın kredi notlarını düşürmesi haberleri ile güne başlıyor.
     İMKB dün Merkez Bankası'nın munzam karşılıklarındaki düzenlemesinin banka hisselerindeki olumlu etkisiyle yüzde 2'ye yakın yükselirken, bugün dünya borsalarındaki olumsuz seyrin etkisi altına güne başlayacağı tahmin ediliyor. Uzman raporlarında, İMKB 100 endeksinin olası düşüşlerde destek olarak 59.400 ve 58.700 puan seviyeleri öne çıkarken yükseliş için global piyasalardan destek bulması gerektiği kaydediliyor.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
     10:00 AB Maliye Bakanları toplanacak
     11:00 Almanya IFO Beklenti Anketi (Haziran) - Önceki Veri: 100.9
     11:00 İtalya Tüketici Güven Endeksi (Haziran) - Önceki Veri: 86.5
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir