Piyasalar güne İspanya'ya dair not indirim kararlarıyla başlıyor

  • Yazı boyutu
Piyasalar güne İspanya'ya dair not indirim kararlarıyla başlıyor

Piyasalar güne İspanya'ya dair not indirim kararlarıyla başlıyor

Piyasalar güne kredi derecelendirme kuruluşlarının İspanya'ya dair not indirim kararıyla başlıyor.
     Moody's İspanya'nın kredi notunu 'A3' seviyesinden 'Baa3'e düşürürken bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones ise İspanya'nın kredi notunu 'B' seviyesinden '3C+' seviyesine indirdi. Böylece İspanya'nın kredi notu Moody's'e göre piyasaların 'çöp' tabir ettiği seviyenin hemen üzerinde kalırken, Egan Jones'a göre ise 'çöp' seviyesinde bulunuyor.
     Ayrıca Moody's'ten yapılan açıklamada, İspanya'nın AB kaynaklarından daha fazla yardım talep edeceğine yönelik beklentilerin arttığının ve kredi notunun 3 ay içerisinde tekrar değerlendirileceğinin altı çizildi.
     Dün Avrupa ve ABD'de borsalar genel olarak önceki günkü getirilerini kar satışları ile geri verdiler. ABD'de Dow Jones endeksi 12.566,38 puandan başladığı günü önceki kapanışa göre yüzde 0,6 oranında değer kaybederek 12.496,38 puandan kapatırken, Almanya'da DAX endeksi ise yükselişli başladığı günü önceki kapanış seviyesinin hemen altında 6.152,49 puan seviyesinden tamamladı.
     İMKB'de ise pozitif yönde ayrışmanın devam ettiğine yönelik izlenimler dün de devam etti. İMKB 100 endeksinin 58.500 puan direncini test ettiğini ancak buradan gelen kar satışlarıyla günü önceki kapanış seviyesinin üzerinde 58.250,48 puandan kapattığı görüldü.
     Bugüne gelindiğinde OPEC'in üretim kotasının sabit kalabileceğine yönelik açıklaması ve OPEC Uluslararası Uzmanlar Semineri'nin Viyana'da başlamasının ardından petrolün varil fiyatlarının sınırlı da olsa yükselişe geçtiği görülüyor. Brent Petrolü'nün varil fiyatı uluslararası piyasada analistlerin kritik destek olarak altını çizdiği 96 doların doların üzerinde tutunmaya çalışıyordu.
     Japonya'da açıklanan verilere göre nisan ayı sanayi üretiminin (yüzde -0,2) ve kapasite kullanım oranının gerilemesinin ardından Nikkei endeksi günü yüzde 0,28 oranında değer kaybıyla tamamladı.
     İMKB'de ise analistler teknik olarak güçlü direnç seviyesi konumunda olan 58.500 ve 59.000 puan seviyelerinin kırılabilmesinin bu haber akışı ve hafta sonu yapılacak Yunanistan seçimlerinin tedirginliği ile çok kolay olmayacağını ve kar satışlarının etkisini artırabileceğini belirtiyorlar. Raporlarda en çok dile getirilen destek seviyesi 57.400 puan olarak görülüyor.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
    
     11:00 AMB aylık raporunu yayınlayacak.
     12:00 AB Tüketici Fiyat Endeksi (Mayıs) (Aylık) - Önceki Veri: %0.50
     15:30 ABD Cari Denge (1Ç) - Önceki Veri: -124.1 milyar dolar
     15:30 ABD Tüketici Fiyat Endeksi (Mayıs) (Aylık) - Önceki Veri: %0.00
     15:30 ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları - Önceki Veri: 383 bin kişi
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir