Piyasalar FED tutanaklarından istediğini bulamadı

  • Yazı boyutu
Piyasalar FED tutanaklarından istediğini bulamadı

Piyasalar FED tutanaklarından istediğini bulamadı

Parasal genişleme ve ekonomiyi teşvikle ilgili ipuçlarının arandığı FED toplantı tutanaklarından piyasaların istediği çıkmadı. Dün akşam saatlerinde açıklanan FED toplantı tutanaklarında yeni teşviklerin uygulanması gerekliliğini dile getiren üyelerin azınlıkta kalması ve yapılan açıklamalarda FED'in politika yapıcılardan yeni tedbirler bekleyeceğine yönelik işaretler ABD'de Dow Jones endeksinin üst üste 5. günü de düşüşle kapatmasına neden oldu.
     Dow Jones endeksi önceki kapanışa göre yaklaşık yüzde 0,40 oranında değer kaybederken, S&P 500 endeksi ise son bir saate gelen alımlarla 22 günlük hareketli ortalaması olan 1.340 puanın hemen üzerinde kapanış yaptı.
     FED'in açıklamalarının aksine global ölçekte Merkez Bankalarının faiz operasyonlarının devam ettiği görülüyor. Brezilya Merkez Bankası 50 baz puanlık faiz indirimine giderken, Güney Kore Merkez Bankası ise son 3 yıldır ilk kez faiz indirimine gitti ve faizleri 25 baz puan indirdi.
     Avrupa tarafında ise İspanya'yı kurtarma planına yönelik detayların belli olmasından sonra piyasalarda negatif havanın kısmen dağıldığı görülüyor. İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri son iki gündür hızlı bir şekilde düşerek yüzde 6,60'ın altına gerilerken, IBEX endeksi ise günü yüzde 1,17 oranında yükselişle kapattı. Almanya'da DAX endeksinin de olumsuz açılışın ardından gelen alışlarla günü sınırlı da olsa yükselişe kapattığı görüldü.
     Avrupa piyasalarında görülen ılımlı seyrin avro/dolar paritesini yansımaması ise uzmanların dikkat çektiği konuların başında geliyor. Avro/dolar paritesinin dün verdiği yükseliş yönündeki tepkilerin sınırlı kaldığı ve son iki yılın dip seviyesini yinelediği görüldü. Hafta başında son iki yılın en düşüğü olan 1,2233'e gerileyen parite dün bu seviyenin de altında 1,2213'e kadar geriledi.
     Yurt içine döndüğümüzde beklentilerden iyi açıklanan makro ekonomik veriler serisine dün de cari açık verisi eklendi. Açıklanan cari açık verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından tahvil-bono piyasasında faizler yüzde 7,90 seviyesine gerilerken İMKB 100 endeksi ise 63.500 seviyelerine kadar yükseldikten sonra gelen satışlarla günü sınırlı da olsa düşüşle kapattı.
     Analistler endeksin 63.600 direncini kıracak gücü bulamamasına rağmen gelen satışların 63.000 puan üzerinde karşılanmasının teknik açıdan önemli olduğunu belirtiyorlar. 62.700 - 63.000 bandının üzerinde kalındığı sürece pozitif seyrin devam edeceğini kaydeden analistler 63.600 direncinin üzerinde yeni hedeflerin 64.000 ve 64.500 seviyeleri olduğunu kaydediyorlar.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     12.00 Avro Bölgesi Sanayi Üretimi (Mayıs)
     15.30 ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları
     21.00 ABD Haziran Bütçe Dengesi
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir