Piyasalar FED'e odaklandı

  • Yazı boyutu
Piyasalar FED'e odaklandı

Moody's'ten gelen tahvil notu artırımı açıklaması, bankalararası piyasada doların 1,79 liranın altına kadar gerilemesi, avro/dolar paritesinin 1,27 sınırında seyretmesi İMKB'de de alıcılı seyrin devam edeceğinin işaretleri olarak yorumlanıyor

Piyasalar yurt dışında FED toplantısı, ekonomik veri ve açıklamalara odaklanmışken, sabah Moody's'ten gelen "Türkiye tahvil notunu 'BA2'den 'BA1'e yükseltildi, görünüm pozitif" açıklaması, piyasalarda sürpriz etkisi yarattı.
     Uzmanlar son günlerde yurt dışındaki yoğun haber ve veri trafiğinin yurt içindeki gelişmeleri gölgede bıraktığını, dolayısıyla bu not artırımını olması gereken bir gelişme olarak karşılarken, piyasalar açısından sürpriz etkisinin olacağının da altını çiziyorlar.
     Dün İspanya faizlerinin gerilemeye başlaması ve önceki gün yükseldiği yüzde 7,30 sınırından hazinenin düzenlediği ihalelerde istediği sonuçların alınmasıyla yüzde 7,03 seviyelerine kadar gerilemesi borsalarda alışların güçlenmesini sağladı. İspanya'da IBEX 35 endeksi günü yüzde 2,67, Yunanistan ASE endeksinin ise yüzde 3,34 oranında yükselişle kapatması, İMKB'nin de yükselişlere katılmasını destekledi ve İMKB 100 endeksinin, yüzde 1,67 yükselişle, analistlerin güçlü direnç olarak altını çizdikleri 59.000 puan seviyesinin üzerinde kapattığı görüldü.
     G20 zirvesinin sonuç bildirgesinde Avro Bölgesi'nin desteklenmesi için ne gerekiyorsa yapılacağının belirtilmesi ile destek bulan piyasaların, Yunanistan'ın memorandum şartlarında da yeniden düzenlemeye gidilebileceği sinyalleri ve bugün sonuçlanacak FED toplantısından çıkacak açıklamalara yönelik iyimser beklentiler ile gün içinde yeni haber ve gelişmelere kadar olumlu seyrine devam etmesi bekleniyor.
     Avro/dolar paritesi dün 1,2569 seviyesine kadar gerilese de pozitif hava ile yükselişe geçerek 1,2669 seviyelerinden günü kapattı. Teknik analiz uzmanları avro/dolar paritesinin 1,2740 direncinin kırılması durumunda İMKB de dahil borsalardaki olumlu havanın artarak devam edebileceğini belirtiyorlar.
     Bugüne gelindiğinde Japonya'da açıklanan dış ticaret açığına rağmen verilerin büyümeye yönelik endişeleri azaltması sonrasında Nikkei endeksinin yüzde 1,20 oranında yükselmesi, Moody's'ten gelen tahvil notu artırımı açıklaması, bankalar arası piyasada doların 1,79'un altına kadar gerilemesi, avro/dolar paritesinin 1,27 sınırında seyretmesi İMKB'de de alıcılı seyrin devam edeceğinin işaretleri olarak yorumlanıyor.
     Analistler İMKB 100 endeksinin 100 günlük hareketli ortalaması olan 59.400 puan seviyesinin üzerinde 61.000 puan seviyesinde bulunan direncine kadar yükselişe devam edebileceğini düşünüyorlar. Destek olarak ise aracı kurum raporlarında en çok dile getiren seviyeler 58.400 ve 57.900 puan olarak dikkati çekiyor.
    
     Bugün takip edilecek veriler ise şöyle:
    
     11:30 İngiltere MB PPK toplantı tutanakları
     17:30 ABD, haftalık petrol stokları
     19:30 ABD, FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kararı
    
    
    


Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir