Piyasalar dün Bernanke'yi izledi bugün Fitch'in İspanya kararını fiyatlayacak

  • Yazı boyutu
Piyasalar dün Bernanke'yi izledi bugün Fitch'in İspanya 
  kararını fiyatlayacak

Piyasalar dün Bernanke'yi izledi bugün Fitch'in İspanya kararını fiyatlayacak

Piyasalar bugün Fitch'in İspanya'nın notunu üç basamak düşürerek "A"dan "BBB"ye indirmesi kararını fiyatlayacak.
     Piyasaların Fed Başkanı Ben Bernanke'nin yapacağı açıklamalarla ilgili ümidi, dün yapılan konuşmanın ardından sona erdi. Yükseliş isteğinde olan piyasalar Bernanke'nin kongrede yapacağı konuşmaya odaklanmıştı.
     Bernanke'nin açıklamalarından genel olarak ekonomistler yeni bir açıklama gelmeyeceğini düşünseler de piyasa oyuncuları Bernanke'nin parasal genişlemeye yönelik bir ipucu verir ümidini fiyatlıyordu. Bernanke'nin kongrede konuşmaya başlaması ve piyasaların beklediği ipuçlarını vermemesi ile o ana kadar pozitif olan piyasalar getirilerinin çoğunu geri verdi.
     Piyasaların olumsuz etkileyen bir diğer haber de kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in "güvenilir bir mali plan hazırlanmazsa ABD'nin notu düşebilir" açıklaması oldu.
     ABD'de Dow Jones endeksi gün içinde bir ara 12.555 puana kadar yükselse de günü önceki kapanışa göre yüzde 0,3 oranında yükselişle 12.460 puandan kapattı. Almanya borsası (DAX) ise benzer şekilde gün içinde 200 günlük ağırlıklı ortalaması olan 6.220 puanın da üzerine yükselmesine rağmen bu seviyelerde tutunamadı ve günü 6.144 puan seviyesinden kapattı. DAX günün ikinci yarısında gelen satışlara rağmen günü önceki güne göre yüzde 0,8 oranında yükselişle kapattı.
     Bugüne gelindiğinde ise Avrupa borsalarının kapanışından sonra Fitch'in İspanya'nın notunu üç basamak düşürerek "A"dan "BBB"ye getirdiği haberi borsalarda açılışla birlikte fiyatlanmaya başlayacak.
     Borsaların kapalı olduğu saatlerde işlem gören avro/dolar paritesi İspanya'nın notunun indirilmesinin ardından değer kaybediyor. Dün bir ara 1,2625'e kadar yükselen avro/dolar paritesi 1,2580 seviyelerine geriledikten sonra bugün uluslararası piyasada güne 1,2524'den seviyelerinden başladığı görülüyor.
     Asya tarafında ise Japonya beklenenden daha az cari fazla açıklarken (Gerçekleşme: 333,8 milyar yen Beklenti: 440,8 milyar yen) Nikkei endeksi bu dakikalarda yüzde 2 değer kaybıyla işlem görüyor.
     İMKB 100 endeksinin dün 200 günlük ağırlıklı ortalaması olan 57.018 puanın üzerini test ettiğini ancak global piyasalardaki düşüşlerin etkisiyle bu seviyelerde tutunamadığı görüldü. Buna rağmen günü 56.500 puan direncinin üzerinde 56.695 puandan kapatmasının teknik görünüm açısından olumlu olduğunu düşünen analistler, kapanıştan sonra gelen olumsuz haberlerin kar satışlarıyla birleşerek düşüşün derinleşebileceğini düşünüyorlar.
     Japonya verisi hariç diğer haberlerin piyasalar tarafından daha önceden fiyatlanan haberler olduğunu, dolayısıyla düşüşlerin sınırlı kalacağını savunan analistler ise endeksin teknik olarak 56.000 ve 55.500 puan desteklerinin takip edilmesini tavsiye ediyorlar.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
    
     09:00 Almanya Dış Ticaret Dengesi (Nisan) - Önceki Veri: 17.4mlr avro
     09:45 Fransa Cari Denge (Nisan) - Önceki Veri: -5.721mlr avro
     10:00 Türkiye Sanayi Üretimi (Nisan) (Yıllık) - Önceki Veri: %2.40
     11:00 İtalya Sanayi Üretimi (Nisan) (Aylık) - Önceki Veri: %0.50
     11:30 İngiltere Üretici Fiyat Endeksi (Mayıs) (Aylık) - Önceki Veri: %0.70
     15:30 ABD Dış Ticaret Dengesi (Nisan) - Önceki Veri: -51.8mlr dolar
     17:00 ABD Toptan Mal Stokları (Nisan) - Önceki Veri: %0.30
    
    
    

Bu haberi 136 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir