Piyasalar cari işlemler dengesi verilerine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Piyasalar cari işlemler dengesi verilerine odaklanacak

Piyasalar cari işlemler dengesi verilerine odaklanacak

Piyasalar geçtiğimiz hafta genel olarak yükseliş trendi içindeki hareketine devam ettiler. Yatırımcıların odaklandığı ve ekonomiye yönelik pozitif müdahaleleri fiyatlandırdığı merkez bankaları tarafında geçtiğimiz hafta yeni bir gelişme olmazken, Japonya ve Güney Kore merkez bankaları politikalarında ve faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Bununla birlikte piyasalar olumsuz gelen Çin ve Avrupa makroekonomik verilerinin ardından ekonomik aktiviteye yönelik teşvik beklentilerini devam ettirdi.
     ABD'de Dow Jones endeksi geçtiğimiz haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 0,85 oranında yükselişle 13.207 puandan kapatırken Almanya'da DAX endeksinin haftalık yükselişi ise yüzde 1,15 oldu. İspanya'da ise tahvil faizleri geçen hafta yüzde 6,90 seviyelerinde yatay seyrederken hisse senetler piyasası üst üste 3. haftayı da yükselişle kapattı. Haftayı yaklaşık yüzde 4,5 oranında yükselişle 7.047 puandan kapatan IBEX endeksi 23 Temmuz tarihinde 5.905 puana kadar gerilemişti.
     İMKB'de ise daha çok banka hisselerinde oluşan yükse kar marjının realize edildiği bir hafta geride bırakıldı. Haftalık bazda yüzde 1'i aşan oranlarda değer kaybeden banka hisselerinin etkisiyle İMKB 100 endeksi haftanın son işlem günündeki yükselişe rağmen haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 0,27 oranında değer kaybederek kapattı.
     Bu haftaya gelindiğinde uzmanlar, Avrupa tarafında borç krizini aşma yönünde atılacak adımlar ve bununla ilgili yetkili ağızlardan yapılacak açıklamalar, Çin tarafında hükümetin büyümeyi teşvik amacıyla adım atıp atmayacağı ve yurt içinde ise bugün açıklanacak cari işlemler dengesinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyorlar. Bu hafta ayrıca perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası PPK toplantısı ve faiz kararının da İMKB'nin yönü üzerinde belirleyici olabileceğinin altı çiziliyor.
     İMKB 100 endeksi için 65.200 ve 65.500 seviyelerinin yeni bir kısa vadeli yükseliş trendinin oluşması için aşılması gerektiğini belirten analistler 64.600 ve 64.000 seviyelerinin ise kısa vadede pozitif görünümün korunması adına önemli destek seviyeleri olduğunu kaydediyorlar.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye Cari Denge (Haziran) Önceki Veri: 5.8 milyar dolar
     12.00 İtalya tahvil ihracı yapacak
     12.30 Almanya 4 milyara kadar 6 aylık tahvil ihracı yapacak
     16.00 Fransa tahvil ihracı yapacak
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir