Piyasalar büyüme verilerinin ardından cari açık verilerine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Piyasalar büyüme verilerinin ardından cari açık verilerine odaklanacak

Piyasalar büyüme verilerinin ardından cari açık verilerine odaklanacak

Piyasalar dünkü büüme verilerinin ardından bugün cari açık verilerine odaklanacak.
     Küresel piyasalar dün genel olarak Çin'de ithalat verisinin beklenenden fazla düşüş göstermesi ve kar satışlarının etkisini artırmasıyla günü düşüşlerle kapattı. Avrupa'da Almanya Anayasa Mahkemesi'nin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yapılacak katkıyı engelleyip engellemeyeceğine yönelik kararının ertelenebileceğine dair haberler hisse senedi piyasalarında satışların etkisini artırmasına neden oldu. Buna rağmen Almanya'da DAX endeksi günü hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 7.213 puandan kapatırken, İspanya'da IBEX 35 endeksi ise yüzde 0,32 oranında değer kaybetti.
     ABD'de Dow Jones endeksi ise açıklanan tüketici kredileri datasının beklenilenden çok düşük gelmesinin etkisiyle yatay seyrettiği günü son bir saatte görülen satışlarla yüzde 0,39 oranında değer kaybıyla kapattı.
     Yurt içinde ise büyüme verilerinin piyasa beklentilerinin altında kalması İMKB 100 endeksinin yükseliş isteğini sınırlarken gelen satışların ise 68.000 seviyesi üzerinde karşılandığı görüldü. Özellikle tahvil-bono piyasasında görülen güçlü alışlarla gösterge tahvili bileşik faizinin 2011 yılı ocak ayında beri gördüğü en düşük seviyeye gerilemesi dikkat çekiciydi. Uzmanlar piyasaların yükseliş isteğine devam ettiğini, bugün açıklanacak temmuz ayı ödemeler dengesi verilerinin desteklemesi durumunda yeni zirvelerin görülebileceğini kaydediyor.
     Analistler dolar bazlı İMKB 100 endeksinin 37.200 direncini kırdığını ve bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yükseliş trendinin devam edebileceğini kaydediyor. Dolar bazlı İMKB 100 endeksi dün günü 15 Temmuz 2011 tarihinden beri gerçekleştirdiği en yüksek kapanış olan 37.800 seviyelerinden kapattı.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TCMB temmuz ayı ödemeler dengesi
     11.30 İngiltere, temmuz ayı toplam ticaret dengesi
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
     15.30 ABD, temmuz ayı dış ticaret dengesi
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir