Piyasalar bugün yoğun veri akışını takip edecek

  • Yazı boyutu
Piyasalar bugün yoğun veri akışını takip edecek

Piyasalar bugün yoğun veri akışını takip edecek

Piyasalar merkez bankalarına yönelik olumlu beklentileri fiyatlamaya devam ediyor.
     Başta Avrupa olmak üzere küresel risk iştahının artmasının etkisiyle hisse senetleri piyasası alıcılı seyrine devam etti. Almanya'da DAX endeksi önceki kapanışa göre yüzde 1,27 oranında yükselerek 6.774 puanla 27 Nisan 2012 tarihinden bu güne kadarki en yüksek kapanışı yaparken, İspanya'da IBEX son 4. işlem gününü de yükselişle kapattı. IBEX önceki kapanışa göre yüzde 2,78 oranında yükselirken piyasaların yakından takip ettiği 10 yıllık tahvil faizleri de düşüşüne devam ederek günü yüzde 6,61 seviyelerinden kapattı.
     Uzmanlar piyasalardaki olumlu havanın devam etmesinde Avrupa'da yetkililerin krizin çözülmesine yönelik atılacak adımlar ve Yunanistan ve İspanya'nın kurtarılması yönünde gösterilen kararlılığın etkili olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca uzmanlar avronun babası olarak adlandırılan ve avronun oluşmasında önemli fikirleri ve çalışmaları olan Nobel ödüllü ekonomist Robert Alexander Mundell'in de ECB'nin avro krizini çözmesi için atağa geçmesini, hatta Almaya'nın ortak tahvile onay vermesi gerektiğini vurgulamasının piyasalarda olumlu havaya katkı yaptığını kaydediyorlar.
     Bugüne gelindiğinde ise içeride dış ticaret verileri İMKB ve tahvil-bono piyasasında yön üzerinde belirleyici olacağını kaydeden analistler yurt dışı yoğun veri gündeminin de küresel piyasalarda marjlı hareketliliklere neden olabileceğine dikkati çekiyorlar.
     İMKB 100 endeksinin 65 bin puanın üzerinde kapanış yapmasının psikolojik olarak yükseliş trendine katkı yapacağını belirten analistler, oluşan yüksek kar marjları nedeniyle yoğun veri akışının takip edileceği bugün için sert hareketliliklerin olabileceğine dikkati çekiyorlar.
    
     Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, haziran ayı dış ticaret dengesi
     10.55 Almanya, temmuz ayı işsizlik oranı
     12.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı TÜFE
     12.00 Avro Bölgesi, haziran ayı işsizlik oranı
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
     15.30 ABD, 2. Çeyrek iş gücü maliyet endeksi
     15.30 ABD, haziran ayı kişisel gelirler-harcamalar ve çekirdek PCE
     16.00 ABD, mayıs ayı S&P Case-Schiller konut fiyat endeksi
     16.45 ABD, temmuz ayı Chicago PMI
     17.00 ABD, temmuz ayı CB tüketici güveni
     17.00 Türkiye, Hazine ağustos ayı iç borçlanma stratejisi
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir