Piyasalar bugün yoğun haber ve veri akışını takip edecek -Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve…

  • Yazı boyutu
Piyasalar bugün yoğun haber ve veri akışını takip edecek 
  -Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve…

Piyasalar bugün yoğun haber ve veri akışını takip edecek -Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Draghi'nin konuşması piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak

Piyasalar bugün yoğun haber ve veri akışını takip edecek.
     Dün genel olarak dar bantta dalgalı bir seyir izleyen piyasalarda, gelen tepki alımlarının özellikle İspanya'ya yönelik belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle sınırlı kaldığı ancak pozitif görünümün korunduğu görüldü. Amerika'da Dow Jones endeksi günü yüzde 0,2 oranında değer kaybıyla tamamlarken, Almanya borsası (DAX) ise günü hemen hemen önceki kapanış seviyesinde yüzde 0,01 yükselişle kapattı.
     Avro/dolar paritesinin piyasaların yönü üzerindeki belirleyici rolünün artarak devam ettiği izleniyor. Bunun nedeni olarak uzmanlar; Avrupa'da devam eden finans krizi ile ilgili veri ve açıklamaların etkilerinin izlenebileceği ilk parametrenin avro/dolar paritesi olmasını işaret ediyorlar. Paritenin dün en düşük 1,2411, en yüksek 1,2543 aralığında dalgalı hareket ederek, İspanya bankalarını kurtarmaya yönelik yeni ve umut verici bir açıklamanın gelmemesiyle günü değer kaybıyla 1,2458'den kapattığı görüldü.
     Bugün piyasalar yoğun haber ve veri akışını takip edecek. Piyasaların açılışı öncesinde Moody's'in Almanya'da 6, Avusturya'da ise 3 bankanın kredi notunu Avrupa finans krizinin derinleşebileceğine atıfta bulunarak düşürmesi moralleri bozarken, Avustralya'nın ilk çeyrek büyüme rakamının beklentilerin neredeyse iki katı gelmesi (gerçekleşme: yüzde 1,3 Beklenti: yüzde 0,6) ile olumlu hava geri döndü. Asya borsaları ve ABD vadeli işlem borsalarında endeks kontratlarının yükselişleri dikkati çekiyor.
    
     -Draghi'nin konuşması piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak-
    
     İspanya'daki bankacılık krizinin çözümü için her ne kadar somut bir adımın bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısından çıkması beklenmese de bu yönde yapılacak yön gösterici açıklamaların dahi piyasalarda yüksek marjlı dalgalanmalara neden olabileceği belirtiliyor.
     Analistler, İMKB'de teknik olarak 56.000 puan üzerinde kapanış yapılmadığı sürece pozitif havanın güçlenemeyeceği yönünde neredeyse hem fikir olurken, aracı kurum raporlarında gün içi direnç olarak 56.000 - 56.500 ve 57.200 puan seviyeleri öne çıkıyor. Olası gevşemelerde ise destek olarak 55.000 ve 54.700 puan seviyeleri takip edilmeye devam ediliyor.
    
     Bugün piyasaların takip edeceği veriler ise şöyle:
    
     -Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Draghi'nin konuşması
    
     11:30 İngiltere PMI İnşaat Endeksi (Mayıs) - Önceki Veri: 55.8
     12:00 AB GSYİH (1Ç12) (Çeyreklik) - Önceki Veri: %0.0
     13:00 Almanya Sanayi Üretimi (Nisan) (Aylık) - Önceki Veri: %2.80
     14:00 ABD MBA Mortgage Başvuruları - Önceki Veri: %-1.30
     14:45 AMB Merkez Bankası Faiz Kararı - Önceki Veri: %1.00
     21:00 ABD Fed ekonomi anketini yayınlayacak (beige book)
    
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir