Piyasalar bugün işsizlik ve merkezi yönetim bütçe verilerine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Piyasalar bugün işsizlik ve merkezi yönetim bütçe verilerine odaklanacak

Piyasalar bugün işsizlik ve merkezi yönetim bütçe verilerine odaklanacak

Yurt dışı hisse senedi piyasalarından pozitif yönde ayrışan İMKB'de endeks kapanış rekorunu 82.000 puan sınırına taşırken, analistler bugün yut dışındaki yoğun veri akışıyla birlikte yurt içinde ekim ayı işsizlik ve aralık ayı merkezi yönetim bütçe dengesi verilerine odaklanılacağını belirtiyor.
     Küresel piyasalar dün genel olarak yatay bant içinde pozitif görünümü koruyarak akşam saatlerinde Fed Başkanı Ben Bernanke'nin yapacağı konuşmayı bekledi. Bernanke konuşmasında ekonomide iyileşmelerin görüldüğünü ancak daha alınması gereken çok yol olduğunu belirterek, ABD'nin borçlanma tavanının mutlaka yükseltilmesi gerektiğinin altını çizdi. ABD Başkanı Barack Obama da borçlanma tavanının artırılması konusunda konuşmalarını sertleştirirken Cumhuriyetçilerin bunu müzakere aracı olarak kullanmamaları gerektiğini, borç tavanına çarpılması durumunda bir çok ödemelerin yapılamayacağını ve piyasaların karmaşa içine gireceğini kaydetti.
     ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,14 oranında yükselişle 13.507 puandan kapatırken, şu dakikalarda vadeli işlemlerde yüzde 0,11 değer kaybıyla 13.400 puanın hemen üzerinde işlem görüyor.
     Avrupa tarafında ise Avro Bölgesi sanayi üretiminin kasım ayında yıllık olarak yüzde 3,7 oranında gerilemesi hisse senedi piyasalarını olumsuz yönde etkiledi. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,18 oranında yükselişle 7.729 puandan kapatırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,22, İspanya'da IBEX 35 endeksi de yüzde 0,38 oranında değer kaybetti.
     Yurt içinde ise İMKB'nin yurt dışı piyasalardan pozitif yönde ayrışması devam etti ve bir kaç günlük satış baskılarının ardından banka hisselerinin tekrar yükselişe geçmesiyle kapanış rekoru 82.000 puan sınırına taşındı. Analistler bugün yut dışındaki yoğun veri akışıyla birlikte yurt içinde ekim ayı işsizlik ve aralık ayı merkezi yönetim bütçe dengesi verilerinin takip edileceğini belirtiyor.
     Teknik analistler endeksin dolar bazlı dirençlerine doğru yükseliş hareketine devam ettiğini ve 82.000 direncinin kırılması durumunda yeni hedefin dolar bazlı 47.100 direncinin cari kurla denk geldiği 83.400 seviyeleri olabileceğini tahmin ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     09.00 Almanya aralık ayı TÜFE
     10.00 Türkiye, ekim ayı işsizlik verileri
     10.00 Almanya 2012 yılı GSYİH
     11.00 Türkiye, aralık ayı merkezi yönetim bütçe dengesi
     11.00 İtalya, aralık ayı TÜFE
     11.30 İngiltere, aralık ayı TÜFE
     12.00 Avro bölgesi kasım ayı dış ticaret dengesi
     15.30 ABD, ocak ayı New York Fed imalat sanayi endeksi
     15.30 ABD, aralık ayı perakende satışlar
     17.00 ABD, kasım ayı işletme stokları
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir