Piyasalar bugün açıklanacak cari açık verisini takip edilecek

  • Yazı boyutu
Piyasalar bugün açıklanacak cari açık verisini takip edilecek

Piyasalar bugün açıklanacak cari açık verisini takip edilecek

Merkez bankaları toplantılarından piyasaların beklentileri doğrultusunda kararlar çıkmasının ardından, küresel piyasaların iç dinamikler ve ekonomik aktiviteye yönelik veri ve açıklamalara odaklanması, yurt içinde ise bugün açıklanacak cari işlemler dengesi verisinin takip edilmesi bekleniyor.
     Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Güney Kore Merkez Bankasının faizleri değiştirmemesi ve dün Çin'den gelen ihracat verisinin yükselişe işaret etmesinin etkisiyle emtia fiyatları yükseliş kaydetti, Avro diğer para birimleri karşısında değer kazandı, hisse senedi piyasaları ise dalgalı seyretti.
     ABD'de açıklanan 4. çeyrek bilançolar hisse bazlı hareketlere neden olurken, ekonomik aktiviteye yönelik iyimserliğin artmasıyla Dow Jones Endeksi yüzde 0,60 oranında değer kazandı.
     Avrupa tarafında ise ECB kararından sonra basın toplantısı yapan Başkan Mario Draghi'nin konuşmasında faiz kararının oy birliği ile alındığını ve politikalarını değiştirmeyi gerektirecek her hangi bir gelişme görmediklerini açıklaması, Avro'nun diğer para birimleri karşısında yükselişe geçmesini sağladı. Avro/dolar paritesi 1,3066 seviyesinden başladığı günü 1,3267'den kapattı.
     Yurt içinde ise bugün açıklanacak Kasım ayı cari işlemler dengesi verileri öncesinde kar satışlarının piyasalara hakim olduğu görüldü. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,88'den başladığı günü yüzde 5,97'den tamamladı. İMKB 100 Endeksi de yüzde 0,38 oranında değer kaybıyla 80.837 puandan kapandı.
     Bugün Japonya'dan gelen yaklaşık 116 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketi haberi başta Asya borsaları olmak üzere piyasaları pozitif etkiledi.
     Analistler yurt içinde cari işlemler dengesi verilerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini ifade ediyor. AA muhabirine görüşlerini belirten ekonomistler genel olarak Kasım ayı cari işlemler dengesinin 4,5 - 5,0 milyar dolar açık vereceğini tahmin ediyor.
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TCMB Kasım ayı cari işlemler dengesi
     10.00 Türkiye, Kasım ayı sanayi ciro ve ciro endeksi
     15.30 ABD, Kasım ayı dış ticaret dengesi
     21.00 ABD, Aralık ayı federal bütçe dengesi
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir