Piyasa Denetimi masaya yatırılacak

  • Yazı boyutu
Piyasa Denetimi masaya yatırılacak

Piyasa Denetimi masaya yatırılacak

Piyasa Denetimi, Gözetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu toplantısı yarın Ekonomi Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.
     Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, toplantının açılışını Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yapacağı ve toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katılacağı kaydedildi.
     Açıklamada, piyasa gözetimi ve Denetimi'nin (PGD), piyasadaki ürünlerin güvenli ve ilgili mevzuata uygun olup olmadığının bir kamu otoritesi tarafından denetlenmesi faaliyeti olduğu belirtildi.
     Türkiye'de PGD faaliyetlerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu olmak üzere 10 farklı kamu kuruluşu tarafından yürütüldüğü ifade edildi.
     PGD'de 2011 senesi içinde kurumlar tarafından 95 bin 504 ürün denetlendiği belirtilen açıklamada, tehlikeli olduğu gerekçesiyle piyasaya arzı yasaklanan, piyasadan toplatılan ve imha edilen ürün sayısının 2009 yılında 80 ve 2010'da 118 iken 2011 yılında 193'e yükseldiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir