Peynirseverler "Ulusal Peynir Festivali"nde buluşacak

  • Yazı boyutu
Peynirseverler "Ulusal Peynir Festivali"nde buluşacak

Peynirseverler "Ulusal Peynir Festivali"nde buluşacak

Peynirseverler, Türkiye'de ilk kez düzenlenecek "Ulusal Peynir Festivali"nde buluşacak.
     "Ulusal Peynir Festivali"nin (Cheese Fest Türkiye 2013) tanıtım toplantısı Forum Ankara AVM'de yapıldı.
     Toplantıda konuşan Tarım Artı Genel Müdürü Mehmet Efe, birçok ülkede yıllardır peynirle ilgili festivallerin yapıldığını belirterek, Türkiye'de ilk kez bir peynir festivali düzenleneceğini kaydetti. Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde 300'e yakın peynir çeşidinin bulunduğunu dile getiren Efe, bu sayının Türkiye'de 200'e ulaştığını, endüstriyel olarak üretilen peynir çeşidinin ise 50 civarında olduğunu söyledi.
    
     -AA fotoğraflarıyla peynir sergisi-
    
     Festivalde, Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerinin, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde çektiği fotoğraflarla bir sergi açacaklarını belirten Efe, sergi ile insanların, peynirin nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olmalarını amaçladıklarını ifade etti.
     Ambalajlı Süt Üreticileri Derneği (ASUD) Genel Sekreteri İsmail Mert de festivalin, peynirle ilgili farkındalığı artırmaya katkıda bulunacağını kaydetti.
     Ulusal Süt Konseyi, ASUD ve çeşitli illerin valilik ve belediyelerinin desteğiyle düzenlenecek Ulusal Peynir Festivali, 12-14 Nisan tarihleri arasında Forum Bornova AVM'de, 26-28 Nisan tarihleri arasında Forum Mersin AVM'de, 10-12 Mayıs tarihleri arasında Forum Ankara AVM'de ve 24-26 Mayıs tarihleri arasında Forum Trabzon AVM'de gerçekleştirilecek.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir