Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik -Değişiklikle rafinerici, işleme, depolama ve…

  • Yazı boyutu
Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik
  -Değişiklikle rafinerici, işleme, depolama ve…

Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik -Değişiklikle rafinerici, işleme, depolama ve ihrakiye teslim lisanslarında asgari ödenmiş sermaye tutarı arttırıldı

Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğindeki değişiklikle rafinerici, işleme, depolama ve ihrakiye teslim lisanslarında asgari ödenmiş sermaye tutarı arttırıldı.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Değişiklikle, rafinerici, iletim, depolama, işleme, dağıtıcı ve ihrakiye teslimi lisansları için başvuru sahibi tüzel kişinin AŞ ya da limited şirket olması gerektiği belirtildi.
     Bu şirketlerim asgari ödenmiş sermaye tutarı, rafinerici lisansı için 75 milyon liraya, işleme lisansı için 750 bin liraya, depolama lisansı için 1,5 milyon liraya ve ihrakiye teslimi lisansı için ise 3 milyon liraya çıkartıldı.
     Asgari sermaye miktarları, 1 milyon lira olan iletim lisansı ve 10 milyon lira olan dağıtıcı lisansı ise aynı kaldı.
     Ayrıca, Yönetmeliğin 32'nci maddesine, "İhrakiye teslimi lisansı ya da ihrakiye teslimi faaliyeti işli dağıtıcı lisansı kapsamında jet yakıtı satacak kişiler, havaalanındaki depolama veya ikmal faaliyetleri için kendi adlarına aldıkları İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatını veya söz konusu ruhsata ve uygun türde lisansa sahip kişilerle yaptıkları en az 1 yıl süreli depolama veya ikmal hizmeti alım sözleşmesini EPDK'ya ibraz ederek jet yakıtı satışı hususunu lisanslarına işletmek zorunda. Jet yakıtı satış yetkisinin süresi, ibraz edilen depolama veya ikmal hizmeti alım sözleşmesinin süresini aşamaz." ifadelerini içeren bir fıkra eklendi.
     Değişiklikle, istasyonsuz bayilerin satamayacakları ürünler listesine benzin türleri ile motorin, kırsal motorin ve oto biodizelden sonra jet yakıtı da eklendi.
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir