Petrol fiyatları ve Cezayir ekonomisi... -Cezayirli Ekonomist Mübarek Malik Saray: -"Petrol…

  • Yazı boyutu
Petrol fiyatları ve Cezayir ekonomisi...
  -Cezayirli Ekonomist Mübarek Malik Saray:
  -"Petrol…

Petrol fiyatları ve Cezayir ekonomisi... -Cezayirli Ekonomist Mübarek Malik Saray: -"Petrol fiyatlarının istikrarını koruması durumunda döviz rezervinin 207 milyar dolara ulaşmasını umuyorum"

Cezayirli ekonomist Mübarek Malik Saray, petrol fiyatlarının istikrarını koruması durumunda döviz rezervinin 207 milyar dolara ulaşmasını umduğunu belirtti.
     Saray, petrol fiyatlarının ülke ekonomisine etkisi konusundaki görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı. Petrol fiyatlarının istikrarını koruması durumunda ülkenin döviz rezervinin 2012 yılı sonunda 207 milyar dolara ulaşmasını beklediğini belirterek, ülkenin yıllık ithalat hacminin 47 milyar dolar olması nedeniyle döviz rezervinin 3 yıl boyunca Cezayir'in ithalatını karşılayabilecek düzeyde olduğunu söyledi.
     Saray, "Cezayir'in bu rezervleri kullanmak için 3 seçeneği vardı. Bunların ilki finansal varlıklara yönelmek, ikincisi batma tehlikesi olan bankalarda mevduat açmak, üçüncüsü ise rezervleri kamu hesabına yatırmaktı. Son seçenek Cezayir için seçilebilecek en iyi seçenekti ve hükümet de bu yönde adım attı" dedi.
     Döviz rezervlerinin Tunus ve Mısır gibi ülkelerde yatırıma dönüştürülmesi konusunda ise Saray, "Zannediyorum ki Cezayir bu adımı atmaya hazır değil. Cezayir bu paraları ülke içinde idare etme gücüne sahip değil ki dışarıya açılabilsin. Ülke içinde gerçekleştirilmesi gereken büyük projelerimiz var. Bu ülke hükümetleriyle imzalanacak ikili anlaşmalar çerçevesinde yatırım yapılabilir. Sonatrach gibi bazı Cezayirli şirketler pek çok Afrika ülkesinde yatırım yapıyor" bilgisini verdi.
     Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında dış borçlanma oranı en az olan ülkelerden kabul edilen Cezayir'in ekonomisi yüzde 98 oranında petrol gelirlerine dayanıyor. Cezayir'de haziran ayında 186,3 milyar dolar olan döviz rezervinin yıl sonunda 20 milyar dolarlık bir artışla 207 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir