Petkim Konteyner Limanı'nda imzalar atıldı -Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev: -"Bu…

  • Yazı boyutu
Petkim Konteyner Limanı'nda imzalar atıldı
  -Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev:
  -"Bu…

Petkim Konteyner Limanı'nda imzalar atıldı -Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev: -"Bu proje kaybedenin olmadığı bir projedir" -SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz: -"Biz Petkim Limanı'nı Alsancak Limanı da dahil bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz"

Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, Petkim Konteyner Limanı'nın Türkiye limancılık tarihinde çığır açacağını belirterek, "Bu proje kaybedenin olmadığı bir projedir" dedi.
     Petkim'den yapılan açıklamaya göre, Petkim'in yüzde 100 hissedarı olduğu Petlim Limancılık AŞ ile Hollandalı APM Terminals arasında Petkim Konteyner Limanı'nın APM tarafından işletilmesi için uzun süreli işletme anlaşması imzalandı.
     Altyapı ve inşaat yatırımları Petlim, makine ve ekipman yatırımları ise APM Terminals tarafından yapılacağı projede, Petlim'in yapacağı yatırım bedelinin 300 milyon dolar civarında olacağı öngörülüyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, Petkim Yarımadası için vizyonlarını Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik entegrasyonu olarak tanımladıklarını kaydetti.
     STAR Rafinerisi inşaatına 25 Ekim 2011'de başladıklarını anımsatan Aliyev, rafineride alt yapı çalışmalarının neredeyse yüzde 70'ini tamamladıklarını ifade etti.
     Petkim bünyesinde yeni ürün ve kapasite artış yatırımlarının bir yandan devam ettiğini aktaran Aliyev, "Petkim konteyner limanı Türkiye limancılık tarihinde çığır açacak. Bu proje kaybedenin olmadığı bir projedir. APM Terminals'e ve küresel terminal operasyonlarındaki önemli tecrübelerine hoş geldiniz diyor, bu işbirliğinin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye sürekli büyüme gösteren çok önemli bir pazar"-
    
     SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz da dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan Türkiye'de liman kapasitesinin aynı oranda artmadığını belirterek, bu önemli yatırımla başta Ege ve Akdeniz Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin liman kapasitesine, dolayısıyla dış ticaret hacmine çok önemli bir ivme kazandıracaklarını belirtti.
     Liman ve lojistik yatırımları ile Türkiye'nin en stratejik sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa'yı en büyük entegre lojistik merkezi olma noktasına taşımayı hedeflediklerini aktaran Yavuz, şunları kaydetti:
     "Nemrut Limanlar Bölgesi, Türkiye'nin Avrupa'ya en yakın noktası konumunda. Ayrıca Akdeniz ile Ege'nin birleştiği yerde, Türkiye'nin sanayi merkezinde bulunuyor. Biz Petkim Limanı'nı Alsancak Limanı da dahil bölgenin en büyük entegre limanı ve lojistik merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz.
     Yapacağımız yatırım, Aliağa ve Nemrut Limanlar Bölgesi'nin de dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden biri olmasını sağlayacak. Projemizi tümüyle dış kaynak ile gerçekleştireceğiz, Petkim'in öz kaynak yapısına dayalı bir nakit harcama öngörmüyoruz. Petkim Konteyner Limanı ve bölgede yapılacak diğer liman yatırımları ülke ekonomisine canlılık getirecek. Başlangıçta 1,5 milyon TEU elleçleme kapasitesinin bölgenin ihtiyaçları ile paralel bir şekilde 4 milyon TEU'ya kadar çıkabilecek. Bu ise bölgenin 2025 yılına kadar olan ihtiyacını karşılayacak bir kapasite oluşturacak."
     APM Birleşme ve Satın Almalar Direktörü Theo Dersigni ise Türkiye'nin sürekli büyüme gösteren çok önemli bir pazar olduğunu vurguladı.
    
     -28 yıl süre ile APM Terminals tarafından işletilecek-
    
     Verilen bilgilere göre, Petkim Konteyner Limanı yatırımının ilk fazının 2015 yılında, ikinci fazının ise 2016'da tamamlanması hedefleniyor.
     Petkim Konteyner Limanı 28 yıl süre ile APM Terminals tarafından işletilecek. 700 metrelik tek parça rıhtım yapısı ile Petkim Konteyner Limanı, Türkiye'de 11 bin TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği ilk liman olma özelliği taşıyacak.
     Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtaracak, ihracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak ve liman kapasitesi yetersizliklerinden kaynaklanan sorunlara çözüm sağlayacak.
    
    
    

Bu haberi 255 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir