Petkim 5 yılda 500 dönüm orman kuracak -SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz: -"Çevre yatırımlarına…

  • Yazı boyutu
Petkim 5 yılda 500 dönüm orman kuracak
  -SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz:
  -"Çevre yatırımlarına…

Petkim 5 yılda 500 dönüm orman kuracak -SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz: -"Çevre yatırımlarına son 11 yılda 210 milyon dolar kaynak ayırdık. Hedefimiz 5 yılda ülkemize 500 dönüm orman kazandırmak"

Socar Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, çevre yatırımlarına son 11 yılda 210 milyon dolar kaynak ayırdıklarını, hedeflerinin "5 yıl içerisinde Türkiye'ye 500 dönüm orman kazandırmak" olduğunu bildirdi.
     Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, son 2 yılda Yeni Foça'daki 150 dönüm alanda iki adet "Haydar Aliyev Dostluk ve Hatıra Ormanı" kurduklarını, Petkim'in çalışanları ile birlikte Aliağa'nın Yenişakran beldesinde oluşturdukları 6 bin fidanlık "Atatürk Zeytin Ormanı"nda ise ilk hasadın yapılmaya başlandığını belirtti.
     Yeni Foça Kapıkaya mevkinde 2009 yılı yazında yaşanan yangında kül olan bölgede 22 binden fazla fidanın toprakla buluştuğunu kaydeden Yavuz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Çevre yatırımlarına son 11 yılda 210 milyon dolar kaynak ayırdık. Hedefimiz 5 yılda ülkemize 500 dönüm orman kazandırmak. Biz sanayiciyiz. Çevreye, insana, doğaya duyarlı ve saygılı bir sanayileşmenin peşindeyiz. Çünkü bizler, 30 yıldır üretim yaptığımız fabrikalarımızın hemen yanı başında çocuklarımızla birlikte yaşıyoruz. Yaptığımız tüm projelerde ailelerimizi düşünerek hareket ediyoruz.
     Petkim Yarımadası'nda kuracağımız enerji santralimizin maliyeti normal şartlarda 700 milyon dolar iken, çevreye yönelik dünyanın en ileri teknolojilerini kullanabilmek adına bu maliyetimiz 300 milyon dolar artarak 1 milyar dolara yükseldi. Ancak bu durumdan hiç rahatsızlık duymuyoruz. Komşumuz olan tüm sanayi kuruluşlarına da çevreye yönelik sosyal sorumluluk projelerinde yarışmayı teklif ediyoruz. Şunu tüm içtenliğimle söylemeliyim ki biz bu yarışta mağlup olmaktan mutluluk duyarız."
     Yeni Şakran Belediye Başkanı İbrahim Etem Yorulmaz da limanı, marinası ve cezaevi ile çok dinamik bir yapıya kavuşan beldenin en önemli eksiğinin orman olduğunu, bu anlamda Petkim'in bölgeye kazandırdığı 6 bin fidanlık zeytin ormanının çok anlamlı olduğunu kaydetti. Yorulmaz, ilk hasadı yapılan zeytinlerin toplandıktan sonra belediyelerince ihale yönetmeliğine uygun olarak satıldığını bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir