Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik

  • Yazı boyutu
Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik

Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik

Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Değişiklikle yönetmeliğin ekleri güncellendi, Türkiye'de kullanımı sonlandırılmış yasaklı pestisitler ayrı bir listede toplandı. İşletmecilere, yönetmelikte yapılan değişikliklere uyum sağlamaları için 1 Mart 2013 tarihine kadar süre tanındı.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 396/2005/EC sayılı AB Tüzüğü dikkate alınarak hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi-Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği" 29 Aralık 2011'de yürürlüğe girmişti. Söz konusu tüzüğün eklerinde değişiklikler yapılarak, Bakanlıkça daha önce sebze veya meyve gibi genel ürün grubunda ruhsatlandırılmış aktif maddeler için zararlı organizma dikkate alınarak, sadece konukçu oldukları bitkisel ürünlere maksimum kalıntı limit (MRL) değerleri belirlendi. Bu değişikliklerin Yönetmelik eklerine yansıtılması amacıyla da söz konusu değişikliğe gidildi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir