Personel yükselme yönetmeliğinde değişiklik -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı…

  • Yazı boyutu
Personel yükselme yönetmeliğinde değişiklik
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı…

Personel yükselme yönetmeliğinde değişiklik -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yeniden düzenlendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yeniden düzenlendi.
     Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlaması esas alınarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.
     Buna göre, yönetmelikte belirtilen kadrolara görevde yükselme suretiyle atanabilmek için aranan "son sicil notu olumlu ve son 3 yıllık sicil notu ortalaması 76 puandan az olmamak" şartı kaldırıldı. Görevde yükselme ve unvan değişikliğinde aranan özel şartlar da yeniden belirlendi.
     Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atama yapılacak boş kadrolar, sınıf, unvan derecesi ve adedi sınavlardan en az 45 gün önce B personele duyurulacak.
     Görevde yükselme sınavı yazılı olarak yapılacak. Sınav bakanlık tarafından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı veya yükseköğretim kurumlarından birine yaptırılacak.
     Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarında 100 puan üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak. Sınav sonuçları 2 yılı aşmamak kaydıyla aynı görev için yapılacak müteakip sınava kadar geçerli olacak.
     Sınav sonucunda başarılı olanlar arasından 3 ay içinde başarı sıralamasına göre duyurulan boş kadro sayısı kadar atama yapılacak. Puanların eşit olması halinde, Personel Değerlendirme Formunda belirtildiği şekilde puanlama yapılmak suretiyle, toplam puanı en yüksek olandan başlamak üzere atama gerçekleştirilecek.
     Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlardan, yönetmelikte belirtilen aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu aynı alt gruptaki diğer unvanlara veya daha alt unvanlara genel hükümlere göre naklen atama yapılabilecek. Ancak bu şekilde atanacaklarda yönetmelikte o kadro veya unvan için öngörülen şartlardan bakanlıkta belli bir süre çalışmış olmanın dışındaki tüm şartlar aranacak.
     Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'un 22. maddesi hükümlerine göre bakanlığa yapılacak ilk atamalarda yönetmelik hükümleri uygulanmayacak.
     Yönetmelik kapsamına giren unvanlara ilgili mevzuatı uyarınca asaleten atananların hakları saklı kalacak.
     Öte yandan, 18 Nisan 1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı tarih itibariyle 2 yıllık yüksek öğrenim mezunu olanlar, diğer şartları taşıdıkları takdirde yönetmeliğin uygulanması bakımından 4 yıllık yüksek öğrenim mezunu kabul edilecek.
     Yönetmelikle 28 Ekim 2005 tarihli Ulaştırma Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği ile 15 Eylül 2005 tarihli Denizcilik Müsteşarlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir