"Perakendecilikte Yeniden Yapılanma" paneli -Perakende ve e-Ticaret Daire Başkanı Başar:…

  • Yazı boyutu
"Perakendecilikte Yeniden Yapılanma" paneli
  -Perakende ve e-Ticaret Daire Başkanı Başar:…

"Perakendecilikte Yeniden Yapılanma" paneli -Perakende ve e-Ticaret Daire Başkanı Başar: -"Türkiye'de bugün itibariyle 250 milyar 300 milyar dolar civarında bir perakende sektörünün büyüklüğünden bahsediliyor. Bu, Türkiye'nin milli gelirinin üçte birine tekabül ediyor"

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Perakende ve e-Ticaret Daire Başkanı Adem Başar, "Türkiye'de bugün itibarıyla 250 milyar 300 milyar dolar civarında bir perakende sektörünün büyüklüğünden bahsediliyor. Bu, Türkiye'nin milli gelirinin üçte birine tekabül ediyor" dedi.
     Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü işbirliğiyle ATSO'da "Perakendecilikte Yeniden Yapılanma" paneli düzenlendi.
     Adem Başar, panelde yaptığı konuşmada, perakende sektörünün Türkiye için çok önemli olduğunu, tarihinin çok eskilere dayandığını belirterek, sektörü 14. yüzyılda bedestenlerle, 15. yüzyılda kapalı çarşılarla ifade etmenin mümkün olacağını, günümüzde ise sürecin alışveriş merkezleri, hiper ve süper marketler olarak devam ettiğini söyledi.
     Başar, 1950'li yıllarda kurulan süper marketlerin ardından 1980'li yıllarda ilk defa uluslararası şirketlerin Türkiye'nin pazarına girmeye başladığını anımsatarak, 1990'dan itibaren yerel market zincirlerinin sayılarının arttığını kaydetti.
     Sektördeki rekabet ne kadar artsa da halen Türkiye'de pazara giriş konusunda istekli olan yeni uluslararası yapılar olduğunu vurgulayan Başar, "Türkiye nüfusu, yüz ölçümü ve jeopolitik konumuyla büyük bir pazar. Avrupa Birliği'ndeki ekonomik dar boğaza rağmen 2011 yılında Türkiye'nin ekonomisi yüzde 8,5 gibi bir büyüme oranına sahip oldu" diye konuştu.
     Büyüme ve kişisel tüketim harcamalarındaki hızlı gelişmeyle 2016 yılında kişisel tüketim harcamalarının yüzde 50 artmasının beklendiğini dile getiren Başar, böyle bir yapının oluşmasının sektöre yeni oyuncuların gireceğini gösterdiğini söyledi.
     Başar, perakende sektörünün Türkiye'nin büyümesine, istihdamına ciddi katkılar sağladığını ve kayıt dışılığı önleme konusunda yardımcı olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
     "Türkiye'de geleneksel ve organize perakende ticaretin oranı yüzde 50 olarak görülüyor. Bakkallar ve küçük ölçekli diğer perakendeciler, hiper marketlerle fiyat ve ürün çeşitliliği başta olmak üzere rekabet etmekte zorlanmaktadır. Kamunun yapacağı düzenlemelerin yanı sıra geleneksel perakende ticaretinin yeni satış konseptleri oluşturması, ortak hareket etme noktasında irade ortaya koyması gerekmektedir. Türkiye'de bugün itibarıyla 250-300 milyar dolar civarında bir perakende sektörünün büyüklüğünden bahsediliyor. Bu da Türkiye'nin milli gelirinin üçte birine tekabül ediyor. Perakende sektörünün ülke ekonomisindeki yerinin ne kadar önemli olduğunu bu rakamlar ortaya koyuyor. Yerel zincirlerin bölgesel pazarlara açılması gerekiyor. Ülke sınırlarının dışına çıkması bu anlamda önemli bir adım olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 233 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir