Perakende satış hizmet geliri tavanına düzenleme -Perakende satış hizmet geliri tavanı, sabit…

  • Yazı boyutu
Perakende satış hizmet geliri tavanına düzenleme
  -Perakende satış hizmet geliri tavanı, sabit…

Perakende satış hizmet geliri tavanına düzenleme -Perakende satış hizmet geliri tavanı, sabit maliyet, değişken maliyet ve gelir farkı düzeltme bileşeninin toplamlarından yatırım farkı düzeltme bileşeninin çıkarılmasıyla hesaplanacak

Ortalama perakende enerji satış fiyatı tavanının hesaplanmasına ilişkin formül belirlendi.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girecek "Perakende Satış Hizmet Geliri ile Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ" Resmi Gazete'nin bugünkü 2. Mükerrer sayısında yayımlandı.
     Buna göre, perakende satış lisansı sahibi tüzel kişinin "t tarife dönemi" için ortalama perakende enerji satış fiyatı tavanının hesaplanmasında kullandığı formül düzenlendi.
     Perakende satış lisansı sahibi tüzel kişinin t tarife yılı için geçerli perakende satış hizmet geliri tavanı, lira cinsinden sabit maliyet bileşeni, değişken maliyet bileşeni ve gelir farkı düzeltme bileşeninin toplamlarından yatırım farkı düzeltme bileşeninin çıkarılmasıyla hesaplanacak.
     Her bir perakende satış tarife dönemi için ortalama perakende enerji satış fiyat tavanı, perakende satış şirketleri tarafından satılması öngörülen elektrik enerjisi miktarı ve abone grubu oransallığı dikkate alınarak belirlenecek.
     Ayrıca perakende satış lisansına sahip tüzel kişilerce dışarıdan temin edilecek enerjiye ilişkin ikili anlaşmalar, en az perakende satış tarife dönemleri bazında yapılacak ve söz konusu tarife döneminden bir ay önce EPDK'ya bildirilecek.
     Söz konusu tebliğ ile 11 Ağustos 2002 tarihli ve 24843 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Perakende Satış Hizmet Geliri ile Perakende Enerji Satış Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılıyor.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir