Pazarcıların, giyim kuşamını belediyeler belirleyecek

  • Yazı boyutu
Pazarcıların, giyim kuşamını belediyeler belirleyecek

Yazıcı, EMD üyeleriyle biraraya geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı:"Pazarcıların giyim kuşamına ilişkin standartlar belediyeler tarafından belirlenecek"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hal Kanunu kapsamında hazırladıkları yönetmeliğe göre, pazarcıların giyim kuşamına ilişkin standartların belediyeler tarafından belirleneceğini bildirdi.
     Bakan Yazıcı, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından düzenlenen sohbet toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
     Hal Kanunu'na ilişkin sorular üzerine Yazıcı, bu konuda 4 yönetmelik hazırlandığını ve Başbakanlığa gönderildiğini, önümüzdeki günlerde bu yönetmeliklerin Resmi Gazete'de yayımlanacağını söyledi.
     Yazıcı, bu yönetmeliklerin, detaylı düzenlemeler getireceğini ifade ederek, pazarcıların giyim kuşamından, pazarlama yöntemlerine kadar, pazar yerlerinin nerede açılacağından, semt pazarlarının nasıl olacağına ilişkin kuralların belirlendiğini kaydetti.
    
     -Pazarcıların, giyim kuşamını belediyeler belirleyecek-
    
     Bakan Yazıcı, hazırladıkları yönetmelikte, pazarcıların giyim kuşamına ilişkin standartların, belediyeler tarafından belirleneceğini bildirdi.
     Yazıcı, buna göre her pazarcının yakasında bir künye olacağını belirterek, şöyle konuştu:
     "Ürünün künyesi olduğu gibi, pazarcının da yakasında künyesi olacak. Ürün satın aldığınız pazarcı kimdir bileceksiniz. Bütün pazarcılar aynı kıyafet giyecek diye bir şey söylemiyorum. Her belediye kendi görev sahası içinde bulunan pazarlarda, pazarcılık yapan esnafın giyim tarzını, rengini belirleyecek. Bir belediye mavi diyecek, bir belediye kırmızı diyecek, bir başkası yeşil, sarı diyecek. Standart bir şey yok."
     Yazıcı, yönetmeliğe göre pazar yerinde bulunması gereken tesislerin de belirlendiğini ifade ederek, bunların pazarcı ve üretici satış yerleri, zabıta bürosu, çöp toplama yeri, elektronik tartılar, hoparlör sistemi, aydınlatma sistemi, güvenlik kamerası ve tuvaletler olduğunu söyledi.
     Bakan Yazıcı, pazarcıların belirli bir eğitimden geçirileceğini de kaydetti.
    
     -Ultra vires-
    
     Yazıcı, "(Türk Ticaret Kanunu) TTK'da ultra vires yasağının kalkmasıyla birlikte siyasi partilere şirketlerden sınırsız para aktarımının önünün açılığı öne sürülüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki soru üzerine, bu değerlendirmenin yanlış bir değerlendirme olduğunu söyledi.
     Siyasi partilerin siyasi faaliyetlerini sürdürmek için, hangi kaynakları kullanacağının, yapılacak yardımların tutarının Siyasi Partiler Kanunu'nda yazılı olduğunu ifade eden Yazıcı, bu konuya ilişkin TTK'da bir düzenleme olmamasının, tüccarların dilediği partiye, dilediği miktarda yardım yapacağı anlamına gelmeyeceğine dikkati çekti.
     Yazıcı, ultra vires kuralını, şirkete kazandırmak açısından değerlendirmek gerektiğini belirterek, şirketin çıkarları açısından yapacağı faaliyetler önündeki ana sözleşme engelini ortadan kaldırdığını kaydetti.
     Esnaf ve sanatkarın kredi kullanımında eşin yanında bulunma zorunluluğunun sıkıntılara neden olduğunun hatırlatılması üzerine Yazıcı, medeni hukuk ve aile hukukunda mal rejimi bulunduğunu söyledi. Yazıcı, evlilik hukukunda eşlerin mal birliğini beyan etmişse, mal varlığının ikisine ait olduğunu ve dolayısıyla birinin borçlanmasının diğerinin imzasını gerektirdiğini söyledi.
    
     -ÖYM'lerin kaldırılması-
    
     Yazıcı, Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasının ardından, tutuklu vekillerin salıverilecekleri tartışmasının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:
     "Böyle bir şey olmaz. Bir tutuklu çıkartılır ya da çıkartılamaz diye kimse bir şey diyemez. Mahkemeler bağımsızdır, mahkemelerin yaptığı işlemler eleştirilir, tartışılır, müzakere edilir. Ama her ne olursa olsun hak ve özgürlüğü kısıtlanmış kişilerin yargılamasıyla alakalı durumları değerlendirme yetkisi mahkemelere aittir... Mahkemelerin en doğru kararı vereceğine inanıyorum."
    
     -"Bir hamurdan bir çok oda çıkmış"-
    
     Bakan Yazıcı, bir başka soru üzerine esnaf ve sanatkarlara yönelik kanun çalışmalarının olduğunu belirterek, bu alanda faaliyet gösteren odaları güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Odaların mali yapılarının güçlü olması gerektiğini ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Benim babam da fırıncı esnafı. Fırıncılar odası var, simitçiler var, börekçiler var, çörekçiler var, yufkacılar var. Yani bir hamurdan bu kadar oda çıkmış. E hamur aynı, bunları birleştirelim de daha güçlü olsun. Bunları daha işlevsel, daha donanımlı, daha güçlü bir yapıya kavuşturmayı hedefliyoruz.
     Türkiye'de 3 bin 107 oda, 82 birlik, 13 federasyon, 1 tane de konfederasyon var."
    
     -Turkcell'de yaşanan problemler-

    
     Bakan Yazıcı, Turkcell'de ortaklar arasında yaşanan problemlere ilişkin soru üzerine, bu şirketin halka açık bir şirket olduğunu, bunun denetimi ve gözetiminin de Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) görevi olduğunu söyledi.
     Geçtiğimiz günlerde bir genel kurul çağrısı yapıldığını hatırlatan Yazıcı, yasa gereği bu toplantılara gönderilen bakanlık temsilcisinin yapacağı ilk şeyin toplantı yeter sayısının olup olmadığını tespit etmek olduğunu, bakanlık temsilcisinin de toplantı yeter sayısı olmadığına yönelik tutanak tuttuğunu ve genel kurulun da yapılamadığını anlattı. Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Bizim de arzumuz, böylesine büyük, dünya çapındaki bir şirketin bu süreçleri yaşamaması, aralarında var olan sorunu biran önce tasfiye etmeleridir. Biz işin içine girip de (sen ne yapıyorsun, ne ediyorsun) demeden ziyade, o kesimden şayet bakanlığımızın yapması gerekenler varsa, o talebi getirmeleri. Böyle bir talep gelmesi halinde biz de hukuk kuralları çerçevesinde üzerimize düşeni yaparız. Ama şu anda bizim üzerimize düşen, genel kurul çağrısının hukuka uygun olup olmadığı, toplantı yeter sayısının var olup olmadığı. Bunlarda olmayınca toplantı olmadı diye bir tutanak tutuldu."
     (Bitti)
    
    
    


Bu haberi 336 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir