Patlıcan üretiminde biyolojik mücadele dönemi -Patlıcan üretiminde zararlı böcekler için…

  • Yazı boyutu
Patlıcan üretiminde biyolojik mücadele dönemi
  -Patlıcan üretiminde zararlı böcekler için…

Patlıcan üretiminde biyolojik mücadele dönemi -Patlıcan üretiminde zararlı böcekler için kullanılan faydalı böcekler, hem daha ucuza mal oluyor hem de ilaç kullanımını ortadan kaldırıyor

Türkiye'nin önemli örtü altı üretim merkezlerinden Antalya'nın Kumluca ilçesinde, biberden sonra patlıcan üretiminde de faydalı böcek kullanılmaya başladığı bildirildi.
     Patlıcan üretiminde kullanılan yararlı böcekleri ithal eden firmada görev yapan Ziraat Mühendisi İsa Polat, gazetecilere yaptığı açıklamada, yararlı böceklerin, patlıcanda etkili olan kırmızı örümcek, beyaz sinek, yaprak biti ve trips zararlısı için kullanıldığını anlattı.
     Faydalı böcekler sayesinde üreticilerin daha az kimyasal kullandıklarını kaydeden Polat, seralarda kullanılan faydalı böceklerin yıllık maliyetinin bir dekar için yaklaşık 900 lira civarında olduğuna değindi. Polat, son dönemdeki biyolojik mücadeleyi destekleme adına yapılan masrafın yaklaşık yüzde 50'sinin devlet tarafından karşılandığını da vurguladı.
     Patlıcan serasında faydalı böcek kullanan sera üreticisi Gürbüz Yılmaz da, yararlı böcekler sayesinde ürünlerinin pazarlanmasında sıkıntı yaşamadığını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 324 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir