Patent başvuruları yılın ilk yarısında yüzde 6 arttı

  • Yazı boyutu
Patent başvuruları yılın ilk yarısında yüzde 6 arttı

Patent başvuruları yılın ilk yarısında yüzde 6 arttı

Türkiye'de patent başvuruları bu yılın ilk 6 ayında önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında arttı.
     Marka ve patent firması Acar Patent'in Türk Patent Enstitüsü verilerini değerlendirerek hazırladığı rapora göre 2012 yılının ilk altı ayında patent başvurularının bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında arttığı gözlendi.
     2011 yılının ilk altı ayında 4 bin 800 olan patent başvuru sayısı, temmuz ayı başında 5 bin 700'e ulaştı. En çok patent başvurusu mart ayında yapılırken en az başvuru ise şubat ayında gerçekleşti.
    
     -En çok patent İstanbul'dan...-
    
     Marka başvurularında olduğu gibi patent başvurularında da liderliği elinde bulunduran İstanbul'da başvurular yüzde 3 oranında artarak 1.000'e ulaşırken, 2011 yılında 417 başvuru yapan Ankara, 2012 yılının ilk altı ayında 300 başvuru yaparak çarpıcı bir yükseliş örneği sundu.
     İzmir 125, Bursa ise 120 patent başvurusu yaparken, Manisa, Konya ve Kocaeli de takiplerini sürdüren iller oldular.
     Karadeniz'in patent lideri Samsun 2011 yılında yaptığı 19 patent başvurusuna karşılık, 2012 yılının ilk altı ayında bu sayıyı yakalayan ve Karadeniz bölgesinin lideri olan Samsun, başvurularda yüzde yüz artış göstereceğinin işaretini verdi.
     Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan, Acar Patent Genel Koordinatörü Rüştü Gümüş, global rekabette öne çıkabilmenin tanınmış markalar, icatlar ve alınan patentler ile mümkün olacağını dile getirerek, Türkiye'de yerli patent başvurularının artmasına rağmen, artışın yabancı ülkelere göre halen istenilen oranda olmadığına dikkati çekti.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir